Akcesoria pełnią niezwykle istotną rolę w każdym profesjonalnym warsztacie elektronicznym oraz przydomowej pracowni. Ich głównym zadaniem jest poprawienie wydajności pracy i zwiększenie komfortu wykonywanych czynności. Podczas lutowania drobnych elementów szczególnie przydatne są pęsety. W praktyce są wykorzystywane również do innych prac wymagających wysokiej precyzji. Czym różnią się od siebie poszczególne pęsety? Które modele są szczególnie przydatne? Czy pęsety cechujące się dodatkową funkcjonalnością są użyteczne? Co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe informacje o pęsetach

Jednym z głównych akcesoriów używanych podczas lutowanie są pęsety, które różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również materiałem wykorzystanym do ich produkcji, a także typem końcówki. Ponadto na rynku można znaleźć antymagnetyczne egzemplarze oraz pęsety ESD, które zapewniają bezpieczną pracę z elementami szczególnie wrażliwymi na wyładowania elektrostatyczne. Zazwyczaj do komfortowej pracy  niezbędnych jest kilka pęset, dlatego niektórzy producenci oferują zestawy, w skład których wchodzą różne modele. Jakie pęsety są najpopularniejsze?

  • Proste modele idealnie nadają się do podtrzymywania nawet niewielkich elementów znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. To podstawowa pęseta, która powinna znaleźć się w każdym warsztacie. Niektórzy producenci oferują modele wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzujące się kwasoodpornością. Takie pęsety mogą być bezpiecznie używane w praktycznie każdych warunkach. Antymagnetyczne właściwości wybranych modeli dodatkowo poprawiają komfort pracy.

  • Pęsety zakrzywione są często wykorzystywane podczas lutowania z użyciem mikroskopu. Niektóre elementy elektroniczne są tak małe, że nie sposób bezpiecznie pracować z nimi bez powiększenia. W takiej sytuacji bardzo istotne jest stabilne chwytanie i podtrzymywanie, które zapewnia zakrzywiona pęseta.

Szerokie końcówki pęsety świetnie sprawdzają się podczas lutowania układów scalonych w średnich i większych obudowach. Ostro zakończone modele są stworzone m.in. do pracy z układami SMD, szczególnie w przypadku lutowania niewielkich elementów elektronicznych. Ponadto wszystkie pęsety używane w elektronice powinny być bezpieczne dla elementów i układów wrażliwych na wyładowania statyczne.

Uniwersalne zestawy pęset

Na rynku są dostępne także niezwykle praktyczne zestawy pęset, w skład których wchodzą modele cechujące się różnym kształtem i typem końcówki. Wśród nich można znaleźć m.in. antymagnetyczne egzemplarze wykonane z tworzywa sztucznego o bardzo niskiej wadze, a także pęsety wykonane ze stali nierdzewnej z gumową powłoką poprawiającą chwyt. W zależności od producenta w zestawie znajduje się 4, 6, 7, a nawet 9 sztuk.

Pęsety z dodatkową funkcjonalnością

Oprócz klasycznego wykorzystania pęsety wybrane modele oferują dodatkową funkcjonalność w postaci pomiarów. Egzemplarze tego typu mają przewody, które podłącza się do multimetra. Niejednokrotnie pomiar pojemności, rezystancji lub napięcia niewielkich elementów SMD jest kłopotliwy. W takich sytuacjach niezwykle pomocna okazuje się pęseta pomiarowa, dzięki której można dokonać niezbędnych pomiarów jedną ręką. To rozwiązanie nie tylko znacząco przyspiesza, ale również ułatwia pracę. Co więcej, zastosowanie specjalnych końcówek gwarantuje bezpieczeństwo nawet bardzo delikatnym elementom.

Praktyczne lutownice pęsetowe i dodatkowe akcesoria

W warsztatach elektronicznych i przydomowych pracowniach często można znaleźć lutownice pęsetowe, zwane również termopęsetami. Zastosowanie specjalnych końcówek umożliwia bardzo precyzyjne lutowanie. Urządzenia tego typu wyróżniają się niską wagą zapewniającą wysoki komfort pracy. Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się upuścić niewielki element np. do wnętrza obudowy. W takich przypadkach idealnie sprawdza się chwyt teleskopowy z magnetyczną końcówką. Dzięki wysuwanej konstrukcji można używać go do podnoszenia elementów znajdujących się nawet w trudno dostępnych miejscach.