W każdym warsztacie elektronicznym znajdują się narzędzia, przewody, urządzenia pomiarowe, akcesoria oraz wiele innych elementów. Ich liczba szybko rośnie, dlatego prędzej czy później warto zastanowić się nad organizacją pracy w warsztacie. Skrzynki i organizery są przeznaczone zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów oraz domowych majsterkowiczów. Są szczególnie przydatne w przypadku posiadania dużej liczby drobnych elementów, które nieznacznie się od siebie różnią. Przegrody umożliwiają segregowanie poszczególnych akcesoriów, dzięki czemu w razie potrzeby można je łatwo znaleźć. Osoby korzystające z organizerów znacznie szybciej wykonują swoje zadania, a ponadto dokładnie wiedzą, co znajduje się w ich warsztacie lub pracowni.

Praktyczne skrzynki na narzędzia

Liczba i rodzaje narzędzi w warsztacie są w dużej mierze uzależnione od rodzaju wykonywanych prac. Niemniej praktycznie każdy elektryk i elektronik dysponuje podstawowym zestawem przyrządów. Ze względu na to, że diagnozę lub naprawę często wykonuje się poza warsztatem, zarówno profesjonaliści, jak i mniej doświadczone osoby trzymają swoje narzędzia w praktycznej skrzynce. Większość modeli jest wyposażona w poręczny uchwyt ułatwiający przenoszenie, a także dwie lub więcej komór. Czym powinna wyróżniać się dobrej jakości skrzynka na narzędzia?

  • Przede wszystkim należy dopasować jej wielkość do swoich potrzeb. Im więcej narzędzi będzie w niej trzymanych, tym większa powinna być.

  • Kolejną istotną kwestią jest udźwig. W przypadku niewielkich skrzynek, w których będą przenoszone stosunkowo lekkie narzędzia, 5 kg w zupełności wystarczy.

  • Solidne zatrzaski to podstawa dobrej skrzynki. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie przypadkowemu otwarciu.

  • Niektóre skrzynki w górnej części mają wbudowany mały organizer przeznaczony do bezpiecznego przenoszenia drobnych elementów.

Do produkcji wielu skrzynek wykorzystano tworzywo sztuczne takie jak polipropylen, które jest odporne na wodę, wysokie oraz niskie temperatury. Ponadto skrzynki wykonane z polipropylenu są lekkie i wytrzymałe. Można w nich bezpiecznie przechowywać praktycznie wszystkie narzędzia i akcesoria – od wkrętaków, probówek, poprzez zaciskarki, ściągacze do izolacji i klucze imbusowe, aż po torx i wiele innych.

Organizer – niezbędnik w każdym warsztacie i pracowni

Sprawna organizacja pracy jest kluczem do sukcesu, zwłaszcza w przypadku gdy do wykonania jest wiele napraw i diagnoz. Poszukiwanie niezbędnego elementu może znacząco wydłużyć pracę, dlatego organizery są niezwykle pomocne w praktycznie każdym warsztacie. Odpowiednio posegregowane części znacząco podnoszą komfort i efektywność pracy. Ponadto organizer ułatwia kontrolowanie liczby zamiennych części i akcesoriów.

  • Najbardziej praktyczne są przezroczyste modele, dzięki którym można szybko odnaleźć potrzebny element.
  • W zależności od potrzeb i wykorzystania organizer może mieć od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu przegródek. Ponadto wybrane modele mają możliwość kaskadowego łączenia, dzięki czemu liczba przegródek może być praktycznie nieograniczona.
  • Dużą popularność zyskały modele oferujące możliwość samodzielnej konfiguracji wnętrza. Indywidualne dopasowanie wielkości i liczby przegródek to najlepsze rozwiązanie dla osób, które używają organizera do przechowywania elementów różnych wielkości i kształtów.
  • Organizer z rączką i szufladami jest idealny do przechowywania m.in. diod, modułów, rezystorów, a także płytek.

Pojemne szuflady warsztatowe

W przypadku gdy narzędzi i akcesoriów jest naprawdę dużo, dobrym rozwiązaniem okazują się niezwykle pojemne szufladki warsztatowe. Dzięki niskiej wadze często mogą być przenoszone z miejsca na miejsce. W szafkach tego typu można bezpiecznie przechowywać m.in. narzędzia, elementy elektroniczne, śrubki, nakrętki, gwoździe oraz wiele innych przydatnych przedmiotów. Tak jak w przypadku wybranych organizerów szuflady warsztatowe mają możliwość łączenia kaskadowego, dzięki czemu można swobodnie regulować ich wielkość i pojemność.