Serwis, naprawa lub tworzenie nowych projektów nieodłącznie wiąże się z używaniem różnych narzędzi. To właśnie od rodzaju wykonywanych czynności zależy rodzaj i typ narzędzi, akcesoriów oraz urządzeń, które będą niezbędne podczas prac. Nie istnieje jedna lista, z której można byłoby skorzystać, aczkolwiek jest grupa narzędzi, które przydadzą się w każdym warsztacie.

Zestawy narzędzi

Do grupy najczęściej używanych narzędzi z pewnością zaliczają się wkrętaki, śrubokręty, torxy i imbusy, najczęściej sprzedawane w zestawach. Warto skompletować wszystkie rozmiary, aby uniknąć przykrych rozczarowań, m.in. podczas rozkręcania obudowy. W przypadku wkrętaków szczególnie polecane są precyzyjne modele, dzięki którym można szybko i bezpiecznie odkręcić każdą, nawet najmniejszą śrubkę. Warto również wyposażyć się w probówkę w formie wkrętaka.

Sprzęt lutowniczy

Lutowanie to jedna z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych umiejętności w elektronice, dlatego oprócz wydajnej stacji lutowniczej, warto mieć kalafonie, topniki, cyny, pasty, a także gąbki, czyściki, uchwyty i inne.

Urządzenia pomiarowe oraz suwmiarki

Aby skutecznie, szybko i bezpiecznie przeprowadzać procesy diagnostyczne, niezbędne są różnego rodzaju urządzenia pomiarowe. Najpopularniejsze są mierniki uniwersalne, dzięki którym można zmierzyć m.in. napięcie i natężenie prądu. Podczas pracy, elektronik niejednokrotnie musi znać dokładne wymiary fizyczne konkretnego elementu, dlatego w warsztacie nie może zabraknąć suwmiarki, a także miary.