Lutowanie jest jedną z podstawowych oraz najczęściej wykorzystywanych umiejętności każdego elektronika, który naprawia lub konstruuje urządzenia różnego typu. Oprócz wysokiej klasy stacji lutowniczej charakteryzującej się dużą mocą w żadnym warsztacie nie powinno zabraknąć cyny cechującej się różnymi średnicami, a także pasty. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany materiał lutowniczy jest niezwykle ważny podczas całego procesu montażu. Wpływa m.in. na trwałość lutu, który również oddziałuje na całe urządzenie. Lutowane połączenie przede wszystkim powinno charakteryzować się trwałością. Ponadto musi być gładkie i połyskliwe. W przeciwnym wypadku, gdy połączenie jest kruche i zmatowiałe, istnieje duże ryzyko tak zwanych zimnych lutów, które mogą prowadzić do nieprawidłowego działania sprzętu. Jakie pasty i cyny wybierać? Na co zwrócić uwagę podczas dopasowywania materiału lutowniczego do konkretnych prac? Co warto wiedzieć, przed rozpoczęciem lutowania?

Najpopularniejsze cyny lutownicze

Najczęściej wykorzystywane spoiwo lutownicze, czyli cyna, różni się od siebie m.in. składem chemicznym, a co za tym idzie, właściwościami. Najpopularniejsze produkty tego typu to połączenie 60% cyny i 40% ołowiu. Nie każdy wie, że dodatek ołowiu, nazywany także topnikiem, znacząco ułatwia i przyspiesza lutowanie. Spoiwa lutownicze o takim składzie są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i początkujących elektroników oraz hobbystów. Należy również wspomnieć, że podczas lutowania wydzielają się niebezpieczne opary, dlatego tego typu czynności należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i w masce ochronnej. Na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania cyny?

  • W przypadku lutowania niewielkich elementów elektronicznych oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja, najlepiej sprawdzi się cyna cechująca się małą średnicą. Doskonałym wyborem będzie spoiwo lutownicze o przekroju zawierającym się w zakresie od około 0,20 mm do 1 mm.

  • W sytuacji gdy mamy do czynienia z lutowaniem większych elementów lub przewodów, przez które przepuszczane są prądy cechujące się dużymi wartościami, należy zastosować cynę o większej średnicy.

Nie każdy wie, że rozmiar lutowia ma bardzo duży wpływ na efekty, dlatego wyposażając nawet mały warsztat, warto zainwestować w cyny o różnych średnicach. Im większy wybór, tym lutowanie stanie się szybsze i efektywniejsze. Cynę można z powodzeniem wykorzystać do lutowania elementów cechujących się pokryciem cynowym, kadmowym, cynkowanym, srebrnym oraz cynowo-ołowiowym. Temperatura topnienie tego spoiwa lutowniczego zazwyczaj zawiera się w zakresie od 180℃ do 190℃. Na rynku bez trudu można znaleźć zarówno cynę nawiniętą na szpulę, jak i w fiolce oraz cynę z kalafonią.

Pasty lutownicze

Podczas lutowania elementów SMD lepszym wyborem będzie pasta lutownicza charakteryzująca się podwyższoną zawartością metali. Spoiwa lutownicze tego typu cechują się nie tylko bardzo dobrą przyczepnością do lutowanej, ale również świetną zwilżalnością powierzchni. Ponadto wybrane pasty lutownicze bez problemu współpracują ze stopami ołowiowymi. Co więcej, nie wymagają zmywania oraz zawierają w swoim składzie topnik przyspieszający lutowanie. Mają także aktywator, dzięki któremu ryzyko powstania pęcherzyków powietrza jest ograniczone do minimum. Co jeszcze warto wiedzieć o pastach?

  • Na rynku dostępne są także spoiwa lutownicze w strzykawkach, które są mieszanką proszków metali. Pasty lutownicze tego typu mają topnik na bazie żywicy, rozpuszczalnika, a także aktywatorów, których głównym celem jest usuwanie tlenków. Opisywane spoiwa lutownicze nie zawierają chlorków, a resztki z lutowania mogą bez obaw pozostać na pakiecie.

Pasty lutownicze i cyny są stosunkowo niedrogie, dlatego warto na początku zaopatrzyć warsztat w kilka sztuk spoiw różniących się od siebie składem i średnicą. Choć lutowanie nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, należy nabrać odpowiedniej wprawy i pewności, zarówno w przypadku posługiwania się urządzeniami, jak i podczas wyboru spoiwa lutowniczego.