Każda osoba zajmująca się lutowaniem zgodzi się ze stwierdzeniem, że ta czynność wymaga przede wszystkim wprawy zdobywanej wraz z rosnącym doświadczeniem, cierpliwości i precyzyjności. Nawet doświadczonym elektronikom zdarza się wykonać lut, który jest daleki od ideału. Jednym z najczęstszych problemów jest nadmiar lutowia wynikający z użycia zbyt dużej ilości spoiwa lutowniczego. Ponadto zdarzają się również pomyłki dotyczące polaryzacji lub lutowania poszczególnych elementów elektronicznych w niewłaściwym miejscu. W takim przypadku nietrudno o nieprawidłowe działanie urządzenia. Co więcej, w skrajnych przypadkach niepoprawne lutowanie może doprowadzić do uszkodzenia całej płytki. W takich sytuacjach należy jak najszybciej poprawić połączenie poprzez użycie m.in. odsysacza lub plecionki, które znacząco przyspieszają pracę.

Niezwykle przydatne plecionki

Nadmiar spoiwa lutowniczego podczas precyzyjnego lutowania zdarza się niezwykle często, dlatego nie należy się tym faktem zniechęcać. Wraz z nabieraniem doświadczenia zarówno elektronik, jak i hobbysta będzie w stanie precyzyjnie określić, ile potrzebuje np. cyny do wykonania prawidłowego lutu. Co zrobić, kiedy podczas lutowania nastąpi pomyłka lub ilość spoiwa lutowniczego jest zbyt duża? W takiej sytuacji niezwykle przydatne okazują się plecionki do odsysania cyny. Co warto o nich wiedzieć?

  • Zasada działania plecionki jest bardzo prosta, dlatego chętnie wykorzystują ją zarówno profesjonaliści, jak i mniej doświadczeni elektronicy i majsterkowicze. Plecionka jest wykonana z cienkich drucików, które w pewnym sensie zasysają rozgrzany lut. W praktyce należy rozgrzać nadmiar cyny do postaci płynnej i przyłożyć do niej plecionkę. Warto wiedzieć, że jest ona wykonana z miedzi, dzięki czemu spoiwo lutownicze bardzo łatwo przywiera do plecionki. Następnie należy odciąć zużyty kawałek i podczas kolejnego odsysania użyć czystej plecionki.

  • To akcesorium jest niezwykle przydatne nie tylko podczas odsysania części lub całości spoiwa lutowniczego z połączeń przewlekanych typu (THT), ale również z SMD.

  • Plecionki do odsysania są wykorzystywane m.in. do usuwania stosunkowo niewielkiej ilości cyny. Na rynku można bez problemu znaleźć egzemplarze cechujące się różną szerokością, dzięki której można będzie precyzyjniej i skuteczniej odessać cynę. Najczęściej spotykane szerokości to 1 mm, 2 mm, 2,5 mm i 3 mm. Ponadto można znaleźć zestawy, które oprócz plecionki zawierają również specjalny podajnik ułatwiający pracę.

Skuteczne odsysacze do cyny

Odsysacze są wykorzystywane m.in. w serwisach elektronicznych podczas montażu oraz przez domowych majsterkowiczów, zwłaszcza w trakcie projektowania. Akcesoria tego typu są przeznaczone do szybkiego i skutecznego odsysania większej ilości cyny. Zasada działania odsysacza jest bardzo prosta. Do rozgrzanego spoiwa lutowniczego będącego w formie płynnej należy przyłożyć odsysacz, który działa na zasadzie podciśnienia. Niewielki tłok znajdujący się w obudowie współpracujący ze sprężyną jest odpowiedzialny za zasysanie cyny do zbiornika. Czym różnią się od siebie poszczególne odsysacze?

  • Na rynku można znaleźć m.in. modele wyposażone w specjalną gąbkę antypoślizgową, gwarantującą pewny chwyt.
  • Ponadto dostępne są także antystatyczne odsysacze ESD przeznaczone do pracy z układami charakteryzującymi się dużą wrażliwością.

Co więcej, odsysacze różnią się od siebie także średnicą korpusu, wielkością pojemnika zbiorczego na cynę, a także jakością wykonania. Najsolidniejsze są modele wykonane z metalu. Można znaleźć także odsysacze elektryczne oraz egzemplarze z wymiennymi końcówkami.

Osprzęt lutowniczy

Podczas lutowania wydzielają się opary, które nie tylko drażnią układ oddechowy i oczy, ale również niekorzystnie wpływają na cały organizm. Aby ograniczyć negatywne skutki lutowania, należy przeprowadzać prace w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ponadto można używać także specjalnej maseczki ochronnej lub pochłaniacza oparów. Urządzenia tego typu są wyposażone w wymienny filtr węglowy, który zatrzymuje większość szkodliwych substancji. W zależności od potrzeb można wybrać pochłaniacz oparów z wysięgnikiem lub bez wysięgnika.