Podstawową umiejętnością, którą musi opanować każdy elektronik, jest lutowanie. Choć nie jest to bardzo skomplikowana czynność, wymaga jednak doświadczenia i wprawy. Naukę lutowania warto zacząć, wykorzystując uszkodzone lub niepotrzebne urządzenia. W nowoczesnych warsztatach elektronicznych lutownice transformatorowe są coraz częściej zamieniane na stacje lutownicze. Urządzenia tego typu charakteryzują się nie tylko dużą mocą, ale również uniwersalnością i wszechstronnym wykorzystaniem. Ponadto są bezpieczne i łatwe w użytkowaniu. Co warto o nich wiedzieć? Jakimi parametrami technicznymi powinna cechować się wydajna stacja lutownicza?

Szybkie, efektywne i bezpieczne lutowanie

Najważniejszym parametrem decydującym o wydajności stacji lutowniczej jest moc. Im jest ona wyższa, tym grot lutowniczy szybciej się nagrzewa, a co za tym idzie, całe urządzenie jest gotowe do pracy w krótszym czasie. Lutownice charakteryzujące się dużą mocą są polecane zarówno dla warsztatów elektronicznych, jak i dla hobbystów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Stacja lutownicza powinna mieć możliwość płynnej regulacji temperatury, dzięki czemu można ją idealnie dopasować do konkretnego lutowania. Dobrze, żeby miała również funkcję stabilizacji, której głównym zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury w trakcie lutowania.

  • Ze względu na rodzaj regulacji temperatury można wyróżnić stacje analogowe i cyfrowe. Niektóre modele mają wbudowany czytelny wyświetlacz, który ułatwia szybki odczyt temperatury.

W przypadku lutowania bardzo małych elementów nieoceniona okazuje się stacja lutownicza z lekkim frontem, która znacząco przyspiesza i ułatwia precyzyjne prace lutownicze. Niektórzy producenci oferują zestawy, które oprócz stacji lutowniczych zawierają uchwyty, cynę, lupę, wymienne groty, odsysacz i pęsety. Warto pamiętać, że lutowanie nieodłącznie wiąże się z wydzielaniem szkodliwych oparów, dlatego warto używać maski oraz pochłaniaczy oparów, które są wyposażone np. w filtry węglowe.

Zaawansowane stacje lutownicze hot air

W warsztatach elektronicznych można spotkać także stacje lutownicze wyposażone nie tylko w lutownicę grotową, ale również w lutownicę typu hot air. Urządzenia tego typu są wykorzystywane m.in. do efektywnego i przede wszystkim bezpiecznego lutowania PLCC, BGA, SMD, QFP oraz innych elementów, które są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Czym powinna się wyróżniać lutownica typu hot air?

  • Identycznie jak w przypadku lutownicy grotowej niezwykle istotna jest płynna regulacja temperatury wraz ze stabilizacją.

  • Warto również wspomnieć, że im większy zakres temperatury powietrza, które wydostaje się z lutownicy, tym urządzenie będzie się charakteryzowało większym zastosowaniem.

  • Kolejną, niezwykle istotną kwestią w przypadku lutownicy hot air jest przepływ powietrza, wyrażany w litrach na każdą minutę pracy urządzenia. Im jest wyższy, tym lutownica będzie wydajniejsza.

Niektórzy producenci oferują urządzenia 3 w 1, czyli lutownicę grotową typu hot air oraz zasilacz serwisowy. Stacje lutownicze tego typu charakteryzują się największą wszechstronnością wykorzystania, jednak warto wspomnieć, że są droższe od standardowych modeli.

Komfort pracy

Aby lutowanie było precyzyjne, a jednocześnie komfortowe, lutownice muszą mieć elastyczne i wytrzymałe przewody prowadzące do kolby. Jest to jeden z podstawowych czynników zaraz obok niskiej wagi kolby, który wpływa na komfort korzystania z lutownicy. Kolejną bardzo istotną kwestią wpływającą nie tylko na komfort, ale również tempo pracy  jest funkcja zapamiętywania ustawień. Można ją znaleźć m.in. w nowoczesnych stacjach lutowniczych. Lutując taki sam element, nie trzeba ponownie korygować ustawień, wystarczy nacisnąć przycisk, a urządzenie  przywróci wcześniej zapisane parametry. Bez względu na to, jakiej lutownicy używa elektronik lub hobbysta, na wyposażeniu należy mieć również cynę, pasty lutownicze oraz topniki. Nie zaszkodzą także wcześniej wspomniane uchwyty i lupy, które są szczególnie przydatne podczas lutowania niewielkich elementów.