W każdym warsztacie elektronicznym obok urządzeń i akcesoriów można znaleźć narzędzia, które nie tylko ułatwiają, ale również przyspieszają różnego rodzaju czynności. Klasyczne kombinerki są obecne praktycznie w każdym warsztacie elektronicznym i w każdej przydomowej pracowni. To jedno z najpopularniejszych narzędzi charakteryzujące się wszechstronnym zastosowaniem i uniwersalnością. Bez niego wiele czynności byłoby bardzo utrudnionych i czasochłonnych. Ponadto niezwykle często są używane szczypce, które różnią się od siebie m.in. wielkością, kształtem i co za tym idzie, zastosowaniem. Czym powinny cechować się wysokiej jakości szczypce? Czy warto mieć na wyposażeniu kilka modeli?

Szczypce – uniwersalne narzędzie

Jak sama nazwa wskazuje, szczypce są wykorzystywane m.in. do przecinania, a także do skracania przewodów elektrycznych, opasek, a także cienkich prętów, rurek, elementów z tworzyw sztucznych i wielu innych. Warto pamiętać, że niewielkie szczypce powinny być wykorzystywane do stosunkowo miękkich i cienkich materiałów. W przypadku prób skrócenia np. metalowego pręta cechującego się dużą średnicą ryzyko uszkodzenia krawędzi tnących jest bardzo duże. Z kolei duże szczypce nie powinny być używane do precyzyjnych prac, ponieważ niezwykle łatwo uszkodzić drobne elementy. Jakie modele można najczęściej spotkać na rynku?

  • Szczypce boczne są niezwykle przydatne podczas przecinania różnego rodzaju przewodów. Zapewniają szybkie i precyzyjne cięcie, dlatego są często wykorzystywane przez elektryków i elektroników.

  • Szczypce proste, cechujące się ząbkowaną powierzchnią, gwarantują pewny i silny chwyt, dzięki czemu mogą być używane do przytrzymywania różnego rodzaju elementów. Na rynku można znaleźć również wydłużone modele, które są szczególnie przydatne do pracy w trudno dostępnych miejscach.

  • Szczypce wygięte sprawdzą się wszędzie tam, gdzie użycie prostych modeli jest niemożliwe lub utrudnione.

  • Modele czołowe są przeznaczone między innymi do przecinania przewodów tuż przy powierzchni, np. płytki.

  • Ostro zakończone szczypce cechujące się delikatnymi krawędziami tnącymi są najlepszym wyborem do bardzo precyzyjnych prac. Cechują się uniwersalnością, dlatego są bardzo popularne zwłaszcza wśród elektroników.

Wybór konkretnego modelu szczypiec zależy również od dostępnego miejsca. Im jest go więcej, tym można zastosować większe modele.

Płaskie szczypce i niestandardowe modele

Niejednokrotnie płaskie szczypce mogą zastąpić pęsetę. Szczególnie niewielkie modele idealnie nadają się do precyzyjnych prac. Dzięki nim można przytrzymać m.in. przewód bez ryzyka oparzenia. Warto wspomnieć, że szczypce powinny mieć antypoślizgowe uchwyty, które zapobiegają przypadkowemu wypadnięciu narzędzia z ręki. Na rynku można znaleźć także szczypce przeznaczone m.in. do zakładania opasek zaciskowych, które nie tylko ułatwiają, ale również przyspieszają tę czynność.

Zestawy szczypiec

Wielu producentów oferuje zarówno pojedyncze modele, jak i całe zestawy zawierające kilka szczypiec o różnym kształcie. Rozwiązanie tego typu jest szczególnie polecane dla warsztatów elektronicznych i przydomowych pracowni, gdzie takie narzędzia są często wykorzystywane. Nigdy nie wiadomo, jaki rodzaj szczypiec będzie potrzeby podczas wykonywania danej czynności, dlatego warto mieć na wyposażeniu kilka modeli. Warto dodać, że szczypce i kombinerki są przedłużeniem ręki, dzięki czemu skutecznie chronią palce i dłonie. Tak jak w przypadku wszystkich narzędzi o ich skuteczności i żywotności decyduje jakość wykonania oraz materiały użyte do produkcji. Wiele osób korzysta ze szczypiec wykonanych ze stali węglowej, która wyróżnia się bardzo wysoką twardością. Co więcej, krawędzie tnące znacznie wolniej się tępią, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Im większe szczypce, tym powinny być solidniejsze, dzięki czemu bez problemu mogą ciąć nawet grubsze pręty.