Urządzenia pomiarowe są niezwykle istotną częścią wielu dziedzin techniki. Bez nich wykonywanie wielu czynności byłoby wydłużone lub całkowicie niemożliwe. W każdym profesjonalnym warsztacie znajduje się przynajmniej kilka mierników, które dostarczają wielu cennych informacji użytkownikom. Mierzyć można nie tylko wielkości elektryczne, ale również temperaturę, siłę wiatru, wilgotność powietrza, natężenie światła i wiele innych. Mierniki oświetlenia są wykorzystywane w wielu firmach zajmujących się badaniem, a także testowaniem oświetlenia. Co warto wiedzieć o luksomierzach? Kiedy są najczęściej wykorzystywane i czym się charakteryzują?

Luksomierze  – precyzyjny pomiar oświetlenia

Światło jest nieodzownym towarzyszem ludzkości. Do jego pomiaru wykorzystuje się specjalnie mierniki oświetlenia. Obecnie największą popularnością cieszą się wydajne i energooszczędne diody LED, które zastąpiły klasyczne żarówki żarowe. Na rynku można znaleźć wielu producentów specjalizujących się w oświetleniu LED. Niestety nie ma jednej ustandaryzowanej miary, dzięki której użytkownicy mogliby dopasować natężenie światła do swoich potrzeb. Aby precyzyjnie zbadać tak zwaną efektywność konkretnego źródła światła, np. żarówki, niezbędny okazuje się luksomierz. Urządzenia tego typu cechują się kompaktowymi rozmiarami i stosunkowo niską wagą, dzięki czemu mogą być wykorzystywane praktycznie w każdych warunkach.

  • Luksomierzy używa się do badania efektywności modułów COB, taśm, diod, a także innych urządzeń tego typu.

  • Podczas wyboru konkretnego modelu, niezwykle ważne są dwa parametry techniczne. Pierwszym z nich jest zakres pomiaru, który powinien być dostosowany do sposobu wykorzystania miernika. W dużym skrócie można stwierdzić, że im szerszy zakres, tym sprzęt jest bardziej uniwersalny. Na rynku są dostępne modele cechujące się zakresem od 0 do 20 000, 40 000, a nawet 200 000 luksów.

  • Drugi parametr to dokładność wykonywanych pomiarów. W zależności od producenta oraz zakresu pomiaru modelu waha się ona od +/- 3% do +/- 10%.

  • Warto także zwrócić uwagę na zakres temperatury roboczej miernika. Co więcej, niezwykle ważna jest szybkość próbkowania, szczególnie podczas wykonywania dużej liczby pomiarów w krótkim czasie.

  • Wybrane modele oferują także opcję rejestrowania danych, dzięki czemu nie trzeba ich zapisywać ani zapamiętywać. Ta funkcja jest bardzo przydatna podczas pomiarów w różnych miejscach w stosunkowo krótkim czasie.

W większości przypadków mierniki oświetlenia są zasilane za pomocą baterii, dlatego funkcja automatycznego wyłączania w przypadku bezczynności również jest bardzo użyteczna.

Możliwości wykorzystania luksometrów

Niejednokrotnie podczas wykonywanie bardzo precyzyjnych czynności niezbędne jest odpowiednio duże natężenie światła. Wiedzą o tym m.in. jubilerzy, a także elektronicy, którzy zajmują pracą z elementami SMD. W takich przypadkach luksometr idealnie sprawdzi się do pomiaru oświetlenia w pomieszczeniu. Długotrwałe wytężanie wzroku może doprowadzić do problemów zdrowotnych, dlatego należy zadbać o odpowiednie oświetlenie w swoim miejscu pracy. Gdzie jeszcze można wykorzystać luksometry?

  • Mierniki oświetlenia są często używane przez hodowców zwierząt i roślin. Praktycznie każdy gatunek charakteryzuje się innymi wymaganiami. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów używa się mierników oświetlenia, aby dopasować natężenia światła do zwierząt lub roślin.

  • Ponadto luksomierze są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie obowiązuje konkretna norma oświetlenia.

Wybrane modele luksomierzy są wyposażone w gniazdo USB, dzięki któremu mogą łączyć się m.in. z komputerem. Bardzo przydatny jest również wskaźnik naładowania baterii, a także funkcje typu hold, peak oraz rejestrowanie wartości szczytowych. Pomimo szerokich możliwości luksometry charakteryzują się prostą i intuicyjną obsługą, dzięki której mogą z nich korzystać nawet osoby bez doświadczenia.