Aby szybko i prawidłowo zdiagnozować dany element elektroniczny, moduł lub urządzenie, wykorzystuje się mierniki. Używają ich zarówno zawodowi elektrycy, jak i elektronicy, a także testerzy, serwisanci, instalatorzy oraz domowi majsterkowicze. Oprócz uniwersalnych multimetrów, na rynku można znaleźć również inne urządzenia pomiarowe. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony m.in. od potrzeb konkretnego użytkownika. Jakie mierniki można znaleźć w sklepach? Do czego służą i czym się wyróżniają?

Szeroki wybór mierników

Do specjalistycznych prac są wymagane specjalistyczne narzędzia, a także urządzenia. Mierniki są wykorzystywane m.in. w chłodnictwie, ogrzewnictwie, budownictwie i wielu innych gałęziach przemysłu. Jakie modele są szczególnie popularne?

  • Tester elementów elektronicznych typu SMD i THT jest niezwykle przydatny podczas diagnozy oraz napraw m.in. układów. Urządzenie tego typu charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą, a także szybkim działaniem. Może być wykorzystywane do badania tranzystorów, kondensatorów, diod, różnego rodzaju elementów indukcyjnych i wielu innych. Tester jest wyposażony w czytelny wyświetlacz.

  • Bezkontaktowe mierniki temperatury działają w oparciu o podczerwień. Dzięki wbudowanemu laserowi pełniącemu rolę wskaźnika użytkownik może dokonywać precyzyjnego pomiaru na różnego rodzaju powierzchniach. Mierniki tego typu wyróżniają się bardzo dużym zakresem działania.

  • Mierniki poziomu naładowania akumulatorów, jak sama nazwa wskazuje, służą do pomiaru wartości naładowania ogniw np. litowo-jonowych. Wybrane modele są wyposażone w sygnalizatory dźwiękowe, informujące użytkownika m.in. o zbyt niskim poziomie.

  • Detektory do wykrywania przewodów są szczególnie przydatne w budownictwie, a także w branży instalatorskiej. Za ich pomocą można precyzyjnie zlokalizować nie tylko przewody telefoniczne, ale również internetowe czy zasilające. Bardziej zaawansowane modele mają funkcję testowania RJ45.

Podczas wyboru miernika warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest jakość wykonania. Im jest wyższa, tym urządzenie będzie działać dłużej. Kolejną ważną sprawą jest dokładność. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach precyzyjne wyniki są niezwykle ważne np. podczas diagnozy lub naprawy. Na uniwersalność miernika ma wpływ wspomniany wcześniej zakres pomiaru, który powinien być jak największy.

Pozostałe modele mierników

Mikrometry są wykorzystywane do precyzyjnych pomiarów wielkości fizycznej niewielkich elementów. Zastosowanie czytelnego wyświetlacza znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Jakie jeszcze modele są dostępne na rynku?

  • Tachometry, czyli obrotościomierze, jak sama nazwa wskazuje, umożliwają badanie prędkości obrotowej. Niejednokrotnie są wykorzystywane w trakcie diagnozy i naprawy różnego rodzaju silników.

  • Testery gniazdek sieciowych są niezwykle przydatne w budownictwie. Przy ich pomocy można błyskawicznie wykryć różnego rodzaju błędy w instalacji elektrycznej. Ponadto przy pomocy testera można również sprawdzić stan uziemienia.

  • Do pomiaru odległości idealnie nadaje się dalmierz laserowy umożliwiający dokładny pomiar nawet do kilkudziesięciu metrów. Niejednokrotnie urządzenia tego typu mają funkcję zapamiętywania wyników.

  • Analizatory widma mają wbudowany wyświetlacz, na którym użytkownik może odczytać interesujące go wyniki. Zaawansowane analizatory wektorowe cechują się większym zakresem pomiarowym oraz dodatkową funkcjonalnością w postaci możliwości pomiaru filtrów, wzmacniaczy, sprawdzania działania anten i wielu innych.

Do pracy w terenie warto wybierać modele charakteryzujące się stosunkowo niską wagą i kompaktowymi rozmiarami. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu urządzenia. Niejednokrotnie w zestawie z miernikiem znajduje się etui, które nie tylko ułatwia przechowywanie, ale również zapewnia bezpieczne przenoszenie i transportowanie urządzenia. Nie można zapominać także o kalibracji, o ile producent danego urządzenia ją zaleca.