Pomiary wielkości elektrycznych są niezwykle istotne zarówno podczas pracy zawodowego elektryka i elektronika, jak i domowego majsterkowicza i hobbysty. Urządzenia pomiarowe pozwalają nie tylko ocenić stan stałego elementu, modułu lub urządzenia, ale również znacząco przyspieszają diagnozę, a co za tym idzie, usunięcie awarii. Mierniki uniwersalne, nazywane popularnie multimetrami, to urządzenia charakteryzujące się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem. Oprócz precyzyjnych pomiarów wielkości elektrycznych oferują także dodatkową funkcjonalność. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich zalety? Na co zwracać szczególną uwagę podczas wybierania konkretnego modelu?

Praktyczne informacje o multimetrach

Głównym zadaniem praktycznie każdego miernika uniwersalnego jest pomiar natężenia i napięcia prądu. Ponadto bardziej zaawansowane modele oferują pomiar rezystancji, a także indukcyjności, pojemności i częstotliwości. Co więcej, przy pomocy wybranych modeli, można także zmierzyć m.in. temperaturę lub np. natężenie światła.

  • Nowoczesne multimetry cyfrowe umożliwiają precyzyjne mierzenie parametrów zarówno prądu stałego, jak i zmiennego. Co więcej, wybrane modele oferują zapamiętywanie wyników, co jest szczególnie przydatne podczas dokonywania dużej liczby pomiarów.

  • Niezwykle przydatną opcją jest funkcja wykrywania zwarć, zwana również testem przejścia. Mierniki tego typu znacząco przyspieszają usuwanie różnego rodzaju awarii spowodowanych zwarciem.

  • Praktycznie każdy multimetr cyfrowy jest wyposażony w czytelny wyświetlacz z funkcją zamrożenia stanu, dzięki czemu można swobodnie odczytać i np. zapisać parametry w każdych warunkach.

Większość modeli jest również wyposażona w sygnalizator dźwiękowy, który w zależności od wyniku generuje różne dźwięki. Praktycznie każdy miernik uniwersalny jest zasilany baterią, której stan może być wyświetlany na ekranie.

Dodatkowe funkcjonalności multimetrów

Wiele nowoczesnych mierników uniwersalnych oferuje dodatkowe funkcjonalności zwiększające ich zastosowanie. 

  • Wybrane modele oferują opcję testowania tranzystorów, która jest szczególnie przydatna podczas diagnozy.

  • Niektóre multimetry mają również funkcję automatycznego wyłączania, która znacząco wydłuża żywotność baterii.

  • Podczas pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, a także nocą bardzo przydatna okazuje się możliwość podświetlenia wyświetlacza umożliwiająca swobodny odczyt parametrów.

  • Pomiar współczynnika impulsu jest szczególnie ważny w trakcie wykonywania sterów generatorów typu PWM.

Ilość i rodzaj funkcji dodatkowych mierników uniwersalnych wzrasta wraz z ceną urządzenia, choć na rynku można znaleźć wiele wyjątków od tej reguły. Niemniej jednak im bardziej zaawansowany multimetr, tym więcej parametrów można nim zmierzyć.

Czym powinien charakteryzować się wysokiej klasy miernik uniwersalny

Podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić szczególną uwagę na dokładność pomiarową. W przypadku gdy urządzenie będzie wykorzystywane głównie do mierzenia stosunków małych wielkości elektrycznych, wówczas ten parametr jest szczególnie istotny. Co jeszcze warto sprawdzić?

  • Kolejną kwestią jest zakres pomiaru – duży sprawi, że urządzenie będzie uniwersalne i wielozadaniowe. W przypadku pracy np. z w wysokim napięciem należy wybrać model, który będzie do tego przystosowany.

  • Ważna jest również jakość wykonania. Obudowy większości cyfrowych multimetrów są wykonane z tworzywa sztucznego, które powinno zapewniać sztywność całemu urządzeniu. W większości modeli w centralnym punkcie znajduje się przełącznik, który także powinien cechować się wysoką jakością wykonania.

Warto przypomnieć, że używanie multimetrów niewiadomego pochodzenia wiąże się z ryzykiem m.in. błędnych pomiarów. W takich sytuacjach diagnoza lub naprawa okazują się utrudnione, czasochłonne, a niekiedy nawet niemożliwe do wykonania. Mając dobrej jakości miernik, warto również zadbać o jego odpowiednie przechowywanie, a także zabezpieczenie m.in. przed uszkodzeniami mechanicznymi.