Różnego rodzaju urządzenia pomiarowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia warsztatu. Niezwykle często korzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i mniej doświadczeni użytkownicy oraz domowi majsterkowicze. W zależności od rodzaju i konkretnego modelu mierniki służą zarówno do pomiaru wielkości elektrycznych, jak i nieelektrycznych. Istotną częścią urządzeń pomiarowych są sondy. To od nich zależy m.in. dokładność wykonywanych pomiarów, a także komfort pracy. Ponadto wpływają na precyzyjność oraz na czas wykonywania pomiarów. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów sond, które różnią się od siebie m.in. parametrami technicznymi, wielkością, jakością wykonania, a także rodzajem zastosowanych końcówek.

Praktyczne informacje o sondach do urządzeń pomiarowych

Choć z pozoru poszczególne sondy nie różnią się od siebie, w praktyce jest zupełnie inaczej. Każdy użytkownik miernika chce, aby wykonywane przez niego pomiary były jak najbardziej precyzyjne. Oczywiście niezwykle ważna jest dokładność i zakres pomiaru samego urządzenia, jednak bezpośrednią styczność z badanym elementem ma właśnie sonda.

  • Szczególnie istotna jest jakość wykonania, która wpływa nie tylko na precyzję pomiarów, ale również na żywotność urządzenia oraz sondy. Zastosowanie wysokiej klasy materiałów do produkcji gniazda w mierniku, przewodu i końcówek sprawia, że urządzenia pomiarowe, pomimo intensywnej eksploatacji, gwarantują dokładność.

  • Kolejną kwestią również związaną z jakością wykonania jest izolacja przewodów sondy. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości podczas produkcji lub w sytuacji uszkodzenia izolacji istnieje duże ryzyko porażenia użytkownika. Aby temu zapobiec, należy używać wyłącznie sprawdzonych sond renomowanych producentów. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Korzystając z sond, których przewody są różnokolorowe, znacząco ogranicza się ryzyko pomyłki. W przypadku gdy przez urządzenie pomiarowe zostanie nieprawidłowo przepuszczona energia elektryczna, wówczas może dojść do częściowego lub całkowitego uszkodzenia miernika. Podczas wykonywania pomiarów należy zachować wszelkie środki ostrożności i upewnić się, czy wykorzystywane urządzenie pomiarowe jest przystosowane do badanych wielkości elektrycznych.

Rodzaje sond pomiarowych

Wybór konkretnej sondy zależy od sposobu użytkowania miernika. Praktycznie do każdego urządzenia pomiarowego producenci dodają standardowe sondy, które są często wymieniane na inne.

  • Podczas wyboru sondy na początku należy sprawdzić kompatybilność z posiadanym urządzeniem pomiarowym. Dużą popularnością cieszą się wtyki kątowe, które znacząco poprawiają komfort pracy, zwłaszcza w przypadku wykonywania dużej liczby pomiarów w krótkim czasie.

  • Wybrane modele cechują się elastycznymi przewodami oraz możliwością pomiaru napięcia nawet do 1000 V. Należy jednak pamiętać, że zakres pomiaru wielkości elektrycznych nie może wykraczać poza możliwości konkretnego miernika.

  • Ponadto sondy różnią się od siebie wielkością. W przypadku precyzyjnych prac praktyczniejsze okazują się niewielkie modele, które umożliwiają swobodne manewrowanie nawet w trudno dostępnych miejscach.

  • Popularne końcówki, nazywane krokodylkami, działają podobnie jak spinacz. Sondy tego typu są szczególnie przydatne podczas pomiarów cienkich elementów.

  • W przypadku płytek drukowanych i niewielkich elementów SMD idealnie spisują się ostro zakończone sondy. Ich główną zaletą jest precyzja, dlatego niezwykle często można je spotkać m.in. w warsztatach elektronicznych i serwisach.

Wielu producentów oferuje złącza potocznie określane jako bananowe. Rozwiązanie tego typu cechuje się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem, dzięki czemu sondy można podłączyć do wielu mierników. Wtyki bananowe gwarantują nie tylko stabilne osadzenie w gnieździe, ale również prawidłowy, niczym niezakłócony przesył sygnału, a w konsekwencji, prawidłowe pomiary.