Obok urządzeń i mierników niezwykle ważną rolę w warsztacie mechanicznym, elektronicznym, a także w montażowni lub serwisie odgrywają narzędzia. Bez nich nawet najbardziej doświadczone osoby nie są w stanie wykonać niektórych czynności. Im więcej rodzajów narzędzi, tym większa wszechstronność i uniwersalność. Z jednej strony ułatwiają pracę, czyniąc ją bardziej komfortową, z drugiej znacząco przyspieszają wykonywanie czynności naprawczych. Zestawy narzędzi są chętnie wybierane zarówno przez profesjonalistów, jak i mniej doświadczonych użytkowników. Ponadto korzystają z nich domowi majsterkowicze oraz hobbyści. Niestety na próżno szukać zestawu, który zawierałby wszystkie narzędzia. Niemniej można znaleźć pakiety zawierające nawet kilkaset elementów.

Niezwykle praktyczne zestawy narzędzi dla każdego

Liczbę i rodzaj narzędzi należy dopasować do swoich potrzeb, a także czynności, które się wykonuje. Wiele osób zaczyna kompletować narzędzia od zestawu kluczy nasadowych, w skład których wchodzą również inne narzędzia. Bez trudu można znaleźć komplety kilkuset elementów zamkniętych w wygodnej i praktycznej walizce, wykonanej z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Walizka nie tylko ułatwia przenoszenie i przechowywanie, ale też ogranicza ryzyko zgubienia się poszczególnych elementów.

  • Podstawą takiego zestawu jest jedna lub kilka grzechotek, nasadki, przedłużki, a także bity i niekiedy kombinerki oraz płaskie klucze. Ponadto w wybranych zestawach można znaleźć zarówno płaskie, jak i krzyżakowe wkrętaki. Co więcej, dostępne są komplety zawierające klucze imbusowe i klucze typu TORX. Im bardziej rozbudowany zestaw, tym większe możliwości i bardziej wszechstronne wykorzystanie, dlatego profesjonaliści i wymagający użytkownicy decydują się na komplety zawierające kilkaset elementów.

  • Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z lutowaniem, często decydują się na zestawy zawierające niezbędne narzędzia, przeznaczone do wykonania nieskomplikowanych lutów. W takich kompletach można znaleźć m.in. lutownice, cynę, topnik, pęsety, odsysacze, plecionki, obcinaczki i inne.

  • Instalatorzy niejednokrotnie wybierają zestawy przeznaczone do tworzenia sieci LAN. Komplety tego typu składają się m.in. z zaciskarki, ściągacza izolacji, testera, a także noża. W większości przypadków całość jest zamknięta w poręcznym etui ułatwiającym przenoszenie.

  • W żadnym serwisie GSM nie może zabraknąć narzędzi wykorzystywanych do naprawy smartfonów i tabletów. W skład takich kompletów wchodzą m.in. wkrętaki typu TORX, otwieracze do obudów, kostki i inne.

Pojedyncze kompletowanie narzędzi jest nie tylko czasochłonne, ale również nieekonomiczne. Wybór zestawu narzędzi jest zdecydowanie lepszym i efektywniejszym rozwiązaniem.

Pozostałe zestawy narzędzi

Podczas diagnozy i naprawy urządzeń elektrycznych i elektronicznych niezwykle często przydają się wkrętaki precyzyjne, które również są dostępne w zestawach. W zależności od producenta, w komplecie może być od kilku, kilkunastu, nawet do kilkudziesięciu precyzyjnych wkrętaków. Jakie zestawy narzędzi jeszcze można znaleźć?

  • Komplety narzędzi samochodowych pomogą szybko usunąć drobne usterki. W zestawach tego typu można znaleźć m.in. kable rozruchowe, rękawiczki ochronne, taśmy izolacyjne, wkrętaki, kombinerki, miernik ciśnienia powietrza w oponach oraz wiele innych.

  • Uniwersalne zestawy narzędziowe składają się m.in. z młotka, piły, szczypiec, noża, klucza nastawnego, miarki, bitów, nasadek, wkrętaków i wielu innych. Korzystają z nich najczęściej domowi majsterkowicze.

Wybierając konkretny zestaw, warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na liczbę  elementów, ale również na jakość wykonania. Zastosowanie solidnych materiałów do produkcji narzędzi gwarantuje długą żywotność. Warto także przypatrzeć się walizce lub etui, które powinny być wykonane z lekkich, aczkolwiek wytrzymałych materiałów, zapewniających odpowiedni poziom ochrony.