
Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, możemy wykonać za pomocą elektronicznego multimetru - najbardziej podstawowego przyrządu pomiarowego przy wszelkich pracach warsztatowych związanych…
Jednym z najważniejszych urządzeń w każdym warsztacie elektronicznym jest lutownica. Obok różnych mierników to najczęściej wykorzystywany sprzęt. Nic więc dziwnego, że na rynku można znaleźć ogromny wybór modeli różniących się od siebie nie tylko mocą, ale również dodatkowymi funkcjami. Choć lutowanie nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, wymaga jednak wprawy, którą nabywa się wraz z doświadczeniem. Oprócz urządzenia niezbędne są również dodatkowe akcesoria takie jak spoiwo lutownicze, topnik, plecionka, pasta lutownicza i wiele innych. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy wyposażyć się też w pochłaniacze oparów, które jak sama nazwa wskazuje, oczyszczają powietrze. Jakimi cechami powinna się wyróżniać dobra lutownica? Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Co warto wiedzieć o urządzeniach 2 w 1 i 3 w 1?
Choć w niektórych warsztatach można jeszcze spotkać klasyczne lutownice transformatorowe, to jednak większość z nich została zastąpiona przez niezwykle wydajne stacje lutownicze. W zależności od producenta i konkretnego modelu cechują się one różnymi parametrami. Używają ich zarówno profesjonaliści, jak i mniej doświadczone osoby oraz domowi majsterkowicze. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?
Stacje lutownicze idealnie sprawują się podczas pracy zarówno z klasycznym spoiwem lutowniczym, jak i bezołowiowym. Choć urządzenia tego typu mają bardzo szerokie zastosowanie, wyróżniają się prostą i intuicyjną obsługą. Z powodzeniem można wykorzystywać je np. do nauki lutowania i doskonalenia swoich umiejętności.
Podczas wyboru konkretnego modelu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które wpływają na użytkowanie stacji lutowniczych. Pierwszym z nich jest moc stacji. Im jest wyższa, tym urządzenie jest szybciej gotowe do pracy, a także może rozgrzać grot do wysokiej temperatury w krótkim czasie.
Wiele modeli jest wyposażonych również w gąbkę przeznaczoną do czyszczenia grotu.
Niejednokrotnie podczas pracy elektronika zachodzi potrzeba lutowania elementów SMD, w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest lutownica typu hot air. Urządzenia tego typu, pomimo dużej mocy, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu można ich swobodnie używać nawet na małym biurku.
W nowoczesnych lutownicach na gorące powietrze wykorzystuje się silniki bezszczotkowe charakteryzujące się niską awaryjnością i długą żywotnością. Ponadto zastosowanie czujnika indukcyjnego sprawia, że urządzenie automatycznie przechodzi w stan czuwania w momencie, gdy użytkownik odłoży kolbę. Wielu producentów dodaje do swoich urządzeń zestaw dysz o różnych średnicach, co dodatkowo zwiększa możliwości lutownicy. Na rynku można znaleźć zarówno lutownice hot air, jak i modele 2 w 1, czyli lutownice grotowe i na gorące powietrze w jednym.
Oprócz modeli 2 w 1 na rynku są dostępne także jeszcze bardziej rozbudowane urządzenia. Sprzęt tego typu, oprócz lutownicy grotowej i na gorące powietrze, ma również wbudowany zasilacz serwisowy, a niekiedy także tester sygnału RF.
Urządzenia tego typu są wyposażone w cyfrowy wyświetlacz, dzięki któremu użytkownik może szybko odczytać najważniejsze parametry sprzętu. Pracą całego urządzenia zarządza wbudowany mikrokontroler, który nie tylko stabilizuje temperaturę, ale również odpowiada za oszczędną pracę sprzętu. Pomimo uniwersalności i wszechstronnego wykorzystania całość wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami.
Przede wszystkim sprzęt należy dopasować do rodzaju wykonywanych prac. W przypadku profesjonalnych warsztatów elektronicznych i wymagających użytkowników dobrym wyborem będą urządzenia 2 w 1 lub 3 w 1. Kolejną kwestią jest konstrukcja. Warto wybierać modele wyposażone w bardzo lekką kolbę, a także elastyczne, aczkolwiek wytrzymałe przewody. Im większa częstotliwość używania stacji lutowniczej, tym grot powinien szybciej się nagrzewać. Gwarantuje to wysoką moc urządzenia, którą w każdej chwili można ograniczyć przy pomocy pokręteł i przycisków. Najbardziej polecane są produkty sprawdzonych firm mających wieloletnie doświadczenie w branży. Stacje lutownicze niewiadomego pochodzenia niejednokrotnie przekłamują parametry, co w efekcie skutkuje mniej trwałymi lutami. Co więcej, urządzenia tego typu często są bardziej awaryjne niż produkty znanych firm.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 2
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, możemy wykonać za pomocą elektronicznego multimetru - najbardziej podstawowego przyrządu pomiarowego przy wszelkich pracach warsztatowych związanych…
Umiejętność lutowania to niezbędnik każdego elektronika. Lutowanie pozwala samodzielnie testować i budować własne urządzenia. Lutowanie nie jest skomplikowane, warto jednak…
Stacja lutownicza pozwala na regulację temperatury zadanej na grot. Z tego powodu wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem. Które modele warto brać…