Szybka i trafna diagnoza oraz naprawa w większości przypadków wymagają użycia urządzeń pomiarowych. Praktycznie w każdym profesjonalnym warsztacie elektrycznym i elektronicznym, a także w pracowni elektronika hobbysty można znaleźć różnego rodzaju mierniki przeznaczone do mierzenia wielkości elektrycznych. Na rynku dostępne są urządzenia wykorzystywane do pomiaru m.in. natężenia, napięcia, rezystancji, a także pojemności elektrycznej. Dużą popularnością cieszą się również uniwersalne multimetry, które pozwalają na szczegółowy pomiar wielu parametrów. Jakie są najpopularniejsze urządzenia pomiarowe i co warto o nich wiedzieć?

Popularne mierniki elektryczne

Szczegółowe pomiary pełnią bardzo ważną funkcję zarówno w elektryce, jak i elektronice. Na ich podstawie można błyskawicznie sprawdzić m.in. działanie konkretnego elementu, całego modułu bądź urządzenia. Mierniki uniwersalne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością nie tylko ze względu na szerokie zastosowanie, ale również kompaktowe rozmiary ułatwiające pracę w terenie.

  • W zależności od producenta oraz modelu multimetry oprócz podstawowych wielkości elektrycznych mogą również mierzyć inne parametry, takie jak natężenie światła lub temperaturę. Podczas wyboru konkretnego modelu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest dokładność multimetru, która jest niezwykle istotna w przypadku pomiaru niewielkich wielkości elektrycznych. Kolejną kwestią jest zakres pomiaru. Ten parametr powinien być dostosowany do sposobu użytkowania miernika. Im większy zakres, tym większa uniwersalność danego urządzenia.

  • W wielu warsztatach elektrycznych i elektronicznych można spotkać także oscyloskop, który umożliwia obserwację nie tylko kształtu, ale również wartości sygnałów cechujących się zmiennością. Nowoczesne oscyloskopy cyfrowe oferują dodatkową funkcjonalność w postaci m.in. automatycznych pomiarów.

  • Popularne mierniki cęgowe są wykorzystywane m.in. do pomiarów wysokich napięć. Ich główną zaletą jest bardzo szeroki zakres pomiaru, a także brak konieczności rozłączania obwodu przed dokonaniem pomiaru. Co więcej, mierniki cęgowe mogą być używane również do pomiarów częstotliwości, napięcia, natężenia i rezystancji, a nawet temperatury.

  • Specjalistyczne mierniki rezystancji umożliwiają precyzyjne mierzenie pojemności oraz indukcyjności. Wybrane modele mają wbudowany nie tylko tester tranzystorów, ale również diod. Na rynku są dostępne także mierniki rezystancji izolacji, rezystancji uziemienia i rezystywności gruntu.

Wybór urządzeń pomiarowych jest bardzo duży, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zastanowić się, do jakich czynności będzie najczęściej wykorzystywany.

Pozostałe urządzenia pomiarowe

Mierniki pogodowe, jak sama nazwa wskazuje, są wykorzystywane do pomiarów parametrów związanych z pogodą, czyli temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza oraz wiatru. Ponadto mogą służyć do pomiaru jakości powietrza, a także wykrywać gaz, benzynę, amoniak, tlenek węgla i wiele innych.

  • Dużą popularnością cieszą się także mierniki umożliwiające szczegółowy pomiar naładowania m.in. akumulatorów i ogniw.
  • Co więcej, elektrycy często używają testerów gniazdek i przewodów sieciowych, zwłaszcza w przypadku awarii. 
  • Niejednokrotnie podczas pracy zachodzi potrzeba pomiaru parametrów fizycznych. W takich przypadkach niezastąpione są wagi elektroniczne charakteryzujące się bardzo dokładnym działaniem. Urządzenia tego typu są szczególnie przydatne do ważenia niewielkich elementów.
  • Wielu elektroników i domowych majsterkowiczów do mierzenia wielkości elementów używa elektronicznych suwmiarek cechujących się wysoką precyzją.

Urządzenia pomiarowe są wykorzystywane także do analizy różnego rodzaju fal, w tym radiowych. Na rynku można znaleźć także sonometry używane do pomiaru dźwięku. Mierzenie parametrów to codzienność w pracy elektryka i elektronika, dlatego wysokiej jakości mierniki to podstawa każdego wyposażenie warsztatu.