Tygle lutownicze do niedawna można było spotkać wyłącznie w dużych warsztatach elektronicznych. Wynikało to m.in. z wysokiej ceny tego urządzenia. Obecnie tygle są dostępne praktycznie dla każdego i używają ich zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści oraz domowi majsterkowicze. Głównym elementem tygla jest niewielki zbiornik wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów charakteryzujących się podwyższoną odpornością na czynniki zewnętrzne. Niejednokrotnie jest to tytan lub stal nierdzewna. Jakie są najważniejsze parametry techniczne tygla? Do czego jeszcze może przydać się sprzęt tego typu? Co należy o nim wiedzieć i w jakich sytuacjach można rozważyć zakup takiego urządzenia?

Tygle lutownicze – podstawowe informacje

Głównym zadaniem tygla jest podgrzanie niedużego zbiornika do takiej temperatury, w której cyna przez cały okres działania urządzenia pozostaje w stanie ciekłym. Warto jednak pamiętać, że poszczególne cyny różnią się od siebie m.in. składem chemicznym, a co za tym idzie, cechują się inną temperaturą topnienia. Nowoczesny tygle lutownicze są wyposażone w niezwykle przydatną regulację temperatur, która zapewnia komfortową pracę z każdym materiałem. Użytkownik może płynnie regulować jej wartość, dzięki czemu urządzenie może być wykorzystywane praktycznie w każdych warunkach.  Ze względu na sposób regulacji, tygle dzielimy następująco.

  • Modele analogowe, w których zmiana temperatury na wyższą lub niższą odbywa się za pomocą potencjometru. Takie urządzenia cechują się bardzo dobrą relacją ceny do jakości i efektywnością działania, dzięki czemu są często wykorzystywane przez majsterkowiczów i początkujących elektroników.

  • Tygle cyfrowe w większości przypadków są droższe od analogowych, jednak cechują się dużą mocą, co znacząco przyspiesza pracę. Ponadto temperatura jest regulowana i stabilizowana elektronicznie, dzięki czemu takie urządzenie świetnie sprawdzi się m.in. w warsztacie elektronicznym. Co więcej, stała temperatura znacząco ułatwia i przyspiesza pracę, bez względu na rodzaj wykonywanych czynności lutowniczych.

Najczęściej spotykane tygle oferują podgrzanie i utrzymanie cyny w stanie płynnym, w zakresie od około 200℃ do około 480℃. Ponadto tygiel w większości przypadków może pomieścić od około 200 do 500 gramów spoiwa lutowniczego. Warto pamiętać, że całe urządzenie powinno charakteryzować się solidną, wytrzymałą i stabilną konstrukcją. Wybierając tygiel, warto postawić na sprawdzone firmy, które oferują urządzenia charakteryzujące się długą żywotnością i bezproblemowym działaniem, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji.

Tygle lutownicze – praktyczne wykorzystanie

Jedną z sytuacji, w której tygiel lutowniczy jest szczególnie przydatny, jest ocynowanie kabli. Niejednokrotnie w warsztatach elektronicznych zachodzi potrzeba ocynowania bardzo dużej liczby przewodów, wówczas tygiel znacząco przyspiesza cały proces. Ponadto urządzenia tego typu są wykorzystywane podczas naprawy różnego rodzaju elektroniki, w tym nawigacji samochodowych, słuchawek, sprzętu audio oraz wielu innych. Chcąc uczynić pracę lub majsterkowanie bardziej komfortowym, warto zainwestować w tygiel lutowniczy, cechujący się dużą mocą, która bezpośrednio wpływa na czas podgrzania spoiwa lutowniczego. Im moc jest wyższa, tym np. cyna szybciej zmieni formę ze stałej na ciekłą i będzie mogła być wykorzystana m.in. do bielenia przewodów.

Dodatkowa funkcjonalność

Niektóre tygle lutownicze, oprócz bielenia przewodów mogą być również wykorzystywane do innych praktycznych czynności. Jedną z nich jest usuwanie niechcianego lakieru i emalii. Ponadto opisywane urządzenia umożliwiają sprawne montowanie różnych elementów powlekanych, bez konieczności użycia ołowiu.

Łatwa i intuicyjna obsługa

Ze względu na bardzo prostą obsługę i wszechstronne wykorzystanie, tygle lutownicze mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i początkujących elektroników i majsterkowiczów. Choć tygiel nie jest niezbędny do lutowania, posiadanie go wiąże się z wieloma korzyściami, dlatego coraz częściej można go spotkać w przydomowych warsztatach.