Aby uczynić lutowanie szybszym, efektywniejszym i przede wszystkim bardziej komfortowym, zarówno profesjonalni elektronicy, jak i domowi majsterkowicze wykorzystują różnego rodzaju akcesoria. Montowanie niewielkich elementów elektronicznych to codzienność w pracy montera. Postępująca miniaturyzacja sprawia, że diagnoza i naprawa urządzeń elektronicznych wymaga dużej precyzji, dlatego dodatkowe akcesoria do lutowania są praktycznie niezbędne w każdym warsztacie elektronika. Zwłaszcza w przypadku pracy z płytką drukowaną, gdzie niezwykle często jest konieczne pełne zaangażowanie obu rąk. Które akcesoria są szczególnie przydatne i na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru wyposażenia do warsztatu elektronika?

Praktyczne uchwyty montażowe

Do wielu czynności wykonywanych w warsztacie elektronika lub entuzjasty majsterkowania niezwykle przydatny okazuje się solidny i wytrzymały uchwyt. Akcesorium tego typu jest trzecią ręką elektronika, dzięki której możliwe są m.in. bardzo precyzyjne prace, takie jak wiercenie, lutowanie, montaż i demontaż bardzo małych elementów. Jakie modele można znaleźć na rynku?

  • Uchwyty mechaniczne są wyposażone w sprężynę, która przytrzymuje płytkę PCB. Dodatkowo płytka znajduje się w specjalnej szczelinie, która zapewnia jeszcze lepszą stabilizację. W przypadku uchwytów mechanicznych element jest utrzymywany w pozycji poziomej.

  • Podstawka montażowa umożliwia ułożenie zarówno płytki, jak i laminatu pod różnym kątem, dzięki czemu elektronik ma swój dostęp do każdego miejsca.

Dodatkowe akcesoria

Niektóre firmy wyposażają uchwyty w dodatkowe akcesoria, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej uniwersalne i wielozadaniowe. Najczęściej jest to lampa, dzięki której można dostrzec nawet małe elementy. Niejednokrotnie jest to również lupa, niezwykle przydatna podczas bardzo precyzyjnych prac. Niektóre uchwyty są wyposażone w specjalne miejsca, np. na gąbkę lub czyścik oraz spiralę na lutownicę. Bardziej zaawansowane modele uchwytów mają specjalny wysięgnik, dzięki któremu praca staje się jeszcze bardziej komfortowa.

Lupy przeznaczone do bardzo precyzyjnych prac

Niejednokrotnie prace w warsztacie wymagają użycia lupy powiększającej, zwłaszcza w przypadku lutowania elementów SMD. Warto pamiętać, że nawet osoby z perfekcyjnym wzrokiem, często muszą się wspomagać lupą, ponieważ poszczególne części elektroniczne, zwłaszcza w niewielkich urządzeniach, są bardzo małe. Jakie lupy można spotkać w sklepach?

  • Dużą popularnością cieszą się lupy wyposażone w podświetlenie LED, dzięki któremu obserwowane miejsce jest jeszcze bardziej widoczne. Ponadto, niektóre modele mają wbudowaną diodę, która umożliwia badanie elementów w świetle ultrafioletowym.

  • Na rynku można znaleźć lupy z kilkoma soczewkami oferującymi różne stopnie powiększenia. Takie rozwiązania charakteryzują się uniwersalnością i wszechstronnym wykorzystaniem.

Oczywiście dostępne są także tradycyjne lupy bez żadnych dodatków, jednak są one powoli zastępowane przez nowoczesne modele.

Solidne dociski szybkomocujące i inne akcesoria

Ściski cechują się dużym zasięgiem roboczym ramion oraz regulowaną wysokością. Akcesoria tego typu są wykorzystywane m.in. do bezpiecznej wymiany wyświetlaczy LCD. Ściski szybkomocujące są przeznaczone do utrzymywania dużych i ciężkich elementów. W zależności od modelu i producenta mogą cechować się siłą nawet kilkuset kilogramów. Jakie jeszcze akcesoria powinny znaleźć się w profesjonalnym warsztacie elektronicznym?

  • Niezwykle przydatna jest podstawka pod lutownice, której głównym zadaniem jest zabezpieczenie blatu przed uszkodzeniem.

  • W sklepach można również znaleźć podstawki na cynę, antyelektrostatyczne podstawki do lutowania, rękawiczki ESD przeznaczone m.in. do pracy z bardzo wrażliwymi na wyładowania układami oraz narzędzia do demontażu układów DIP.

  • Wielu elektroników i majsterkowiczów używa także opasek uziemiających na rękę, chwytaków magnetycznych i wielu innych akcesoriów.

Wraz z rozwojem warsztatu, warto inwestować w coraz to nowe akcesoria, dzięki czemu prace będą przebiegały znacznie szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo.