Niejednokrotnie zdarza się, że zarówno po ręcznym, jak i maszynowym lutowaniu pozostają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wpływają one nie tylko na aspekt wizualny, ale przede wszystkim mają istotny wpływ na parametry elektryczne. Zanieczyszczone płytki drukowane są znacznie bardziej awaryjne, dlatego po wykonaniu wszystkich prac należy o nie odpowiednio zadbać. Niestety ręczne czyszczenie jest zbyt dokładne, a co więcej, istnieje duże ryzyko związane z mechanicznym uszkodzeniem elementów elektronicznych. Dużą popularnością, zarówno wśród profesjonalnych warsztatów elektronicznych, jak i w domowych pracowniach majsterkowiczów i hobbystów, cieszą się wydajne myjki ultradźwiękowe. Urządzenia tego typu cechują się nie tylko uniwersalnością i szerokim zastosowaniem, ale przede wszystkim łatwą i intuicyjną obsługą. W praktyce może z nich korzystać każda osoba.

Mycie ultradźwiękowe – najważniejsze informacje

Praktycznie każda myjka ultradźwiękowa działa w oparciu o zjawisko kawitacji, które w skrócie można opisać jako przyrastanie bardzo małych pęcherzyków gazu, w tym wypadku powietrza, które znajdują się w specjalnym roztworze myjącym. Pęcherzyki przyrastają dzięki działaniu fal ultradźwiękowych, charakteryzujących się niską częstotliwością. W pewnym momencie następuje implozja, czyli zapadanie. Ta z kolei nieodłącznie wiąże się z bardzo dynamicznymi zmianami ciśnienia w pęcherzykach. Co więcej, zmiany ciśnienia zachodzą w bardzo krótkim czasie i na wybranych obszarach, dzięki czemu powodują odrywanie się zanieczyszczeń od powierzchni. Czym powinna wyróżniać się wysokiej jakości myjka?

  • Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu urządzenia tego typu, jest pojemność zbiornika. W przypadku profesjonalnych warsztatów warto zastanowić się nad wyborem myjek o pojemności nie mniejszej niż 1 litr. Im większa pojemność, tym z większych elementów elektronicznych można usuwać zabrudzenia. Ponadto, duże myjki pozwalają na czyszczenie kilku rzeczy jednocześnie, ograniczając nie tylko czas, ale również zużycie roztworu myjącego. W przypadku czyszczenia wyłącznie niewielkich elementów można zdecydować się na myjkę wyposażoną w zbiornik o pojemności około 700 ml. Przy wysokiej jakości myjkach, pojemnik jest wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej.

  • Kolejną bardzo ważną kwestią jest moc urządzenia, która bezpośrednio przekłada się nie tylko na efektywność czyszczenia, ale również na ilość wykorzystanego roztworu myjącego.

  • Dodatkowa funkcjonalność w postaci precyzyjnej regulacji czasu pracy to element, który znacząco poprawia komfort użytkowania. Ponadto, niektórzy producenci stosują w swych urządzeniach czytelne wyświetlacze informujące m.in. o postępie prac.

Niektórzy producenci dodają do myjek praktyczne stojaki, dzięki czemu czyszczony element cały czas znajduje się w tej samej pozycji. Można znaleźć m.in. stojaki na płyty CD, zegarki i inne.

Dlaczego myjki ultradźwiękowe są tak skuteczne?

Zanieczyszczone elementy elektroniczne są zanurzone m.in. w specjalnym roztworze, który dociera do każdej szczeliny, zakamarków i wszystkich miejsc, do których nie sposób byłoby dotrzeć ręcznie. Bez problemu można skutecznie wyczyścić zabrudzoną płytkę drukowaną bez konieczności demontażu poszczególnych elementów elektronicznych. Pęcherzyki powietrza rozbijają brud, a także usuwają nalot m.in. ze styków mosiężnych oraz usuwają wszystkie zanieczyszczenia ze szkła. Myjki można z powodzeniem wykorzystywać również do czyszczenia elementów wykonanych  z tworzyw sztucznych oraz przyrządów pomiarowych, biżuterii, narzędzi, łożysk i wielu innych. Mycie ultradźwiękowe jest też wykorzystywane w takich dziedzinach jak stomatologia, protetyka oraz kosmetologia. Ponadto, wykorzystują je osoby specjalizujące się w renowacji antyków, a także miłośnicy gier planszowych, do których używa się figurek o bardzo złożonych kształtach. Sama myjka cechuje się kompaktowymi rozmiarami i stosunkowo niską wagą, dzięki czemu świetnie sprawdzi się nawet w bardzo małych pomieszczeniach.