Niestety jakość powietrza nie tylko w dużych aglomeracjach, ale również w mniejszych miastach pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza zimą, czyli w okresie grzewczym, normy czystości powietrza są często przekroczone. Coraz więcej osób decyduje się na używanie masek antysmogowych z wymiennym filtrem, które oczyszczają powietrze. Aby dokładnie wiedzieć, kiedy ich używać, warto zamontować czujniki jakości powietrza. Ponadto niezwykle przydatne są mierniki pogodowe, które informują użytkowników nie tylko o temperaturze, ale również o ciśnieniu atmosferycznym, wilgotności, prędkości wiatru, a także opadach.

Najważniejsze informacje o czujnikach jakości powietrza

Problem smogu dotyczy coraz większej liczby miast. Zanieczyszczone powietrze bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Smog pojawia się najczęściej podczas mglistych zimowych dni. Ponadto do jego powstania przyczynia się bezwietrzna pogoda. Zawieszony pył w atmosferze wraz z wdychanym powietrzem dostaje się do organizmu człowieka. Tak zwane aerozole dzielimy na dwie grupy.

  • Pierwszą z nich jest PM10, czyli cząsteczki znajdujące się w powietrzu o maksymalnej średnicy 10 mikrometrów. Zanieczyszczenie tego typu jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na różnego rodzaju choroby płuc, w tym astmę. Ponadto stanowi zagrożenie dla dzieci, starszych osób, a także alergików. W sytuacji gdy czujnik jakości powietrza wykaże zbyt wysoką ilość tych aerozoli, warto ograniczyć wyjścia z domu lub, o ile to możliwe, całkowicie je wyeliminować.

  • Kolejna grupa to PM2,5, czyli pyły w atmosferze, których średnica cząsteczek jest mniejsza niż 2,5 mikrometra. Ten rodzaj zanieczyszczenia powietrza jest uważany za najbardziej niebezpieczny. Ze względu na bardzo niewielką średnicę cząsteczki mogą przedostawać się do krwiobiegu, który z kolei rozprowadza je po całym organizmie.

W zależności od producenta, a także konkretnego modelu czujniki mogą wykrywać cząsteczki PM10 lub PM2,5. Bez trudu można znaleźć egzemplarze, które wykrywają obie grupy. Takie czujniki są uniwersalne. Warto pamiętać, że są dostępne także modele przeznaczone do wykrywania tlenku węgla, alkoholu, różnego rodzaju rozpuszczalników i innych niebezpiecznych gazów. Wybierając konkretny model, warto zwrócić szczególną uwagę za zakres temperatury roboczej. Im jest większy, tym czujnik wyróżnia się szerszym zastosowaniem. Warto również sprawdzić czas reakcji, który powinien być jak najkrótszy. Co więcej, istotny jest certyfikat potwierdzający skuteczność działania czujnika. Na rynku można znaleźć m.in. laserowe modele, które mają wbudowany wentylator przeznaczony do zasysania powietrza. Czujniki można zasilać różnym napięciem, a komunikacja odbywa się np. poprzez sygnał PWM lub UART. Czujniki jakości powietrza mogą współpracować m.in. z minikomputerem Arduino i Raspberry Pi.

Praktyczne informacje o miernikach pogodowych

Coraz większą popularnością cieszą się stacje pogodowe, dzięki którym domownicy mogą zapoznać się z aurą aktualnie panującą za oknem. Nowoczesne modele mają wbudowany czytelny wyświetlacz, a także oferują bezprzewodową łączność. Bardziej rozbudowane egzemplarze, oprócz podanych parametrów, wskazują także fazy księżyca i trendy pogodowe ułatwiające planowanie. Podczas wyboru stacji pogodowej, oprócz funkcji dodatkowych, warto zwrócić uwagę na zasięg czujnika zewnętrznego, który powinien być jak największy. Oprócz stacji pogodowych dostępne są także różnego rodzaju czujniki.

  • Najpopularniejsze mierzą temperaturę. W sklepach są dostępne zarówno wersje analogowe, jak i cyfrowe.

  • Bardziej rozbudowane czujniki mierzą nie tylko temperaturę, ale również ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

  • Z kolei anemometry są wykorzystywane do dokładnego pomiaru siły wiatru.

Można znaleźć także czujniki mierzące opady oraz analizujące jakość wody. Wybrane modele są dostępne wraz z przewodami oraz modułem. Im większa liczba czujników, tym więcej informacji, a co za tym idzie, lepsze przygotowanie do często zmieniających się warunków pogodowych.