W praktycznie każdym warsztacie powinna znaleźć się wysokiej jakości wiertarka i wkrętarka. Te urządzenia charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem oraz łatwą obsługą, dzięki czemu są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i mniej doświadczone osoby. Na rynku można znaleźć zarówno modele akumulatorowe, wyposażone w wysokowydajne ogniwa, a także urządzenia sieciowe. Do ciężkich zadań najlepszym wyborem są modele udarowe, charakteryzujące się dużą mocą. W przypadku precyzyjnych prac świetnym rozwiązaniem są miniwiertarki, do których często są dołączane dodatkowe akcesoria. Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru wkrętarki i wiertarki?

Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki

Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, które pomimo niewielkich rozmiarów, charakteryzują się dużą mocą. Urządzenia tego typu są zasilane przez ogniwa litowo-jonowe i z powodzeniem mogą być wykorzystywane do pracy w metalu, drewnie oraz tworzywie sztucznym. Często wykorzystuje się je również do wkręcania wkrętów. Kompaktowe rozmiary umożliwiają swobodną pracę nawet w trudno dostępnych miejscach. Czym kierować się podczas wyboru urządzenia tego typu?

  • Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalny moment obrotowy, który jest wyrażony w niutonometrach, w skrócie Nm. W przypadku gdy wiertarko-wkrętarka będzie intensywnie eksploatowana, wówczas warto zainwestować w model cechujący się maksymalnym momentem obrotowym, wyższym niż 30 Nm. W sytuacji, gdy wiertarko-wkrętarka będzie używana sporadycznie, np. do skręcania mebli, około 22 Nm w zupełności wystarczy.

  • Równie ważna, co moc, jest liczba biegów urządzenia, a także płynna regulacja prędkości obrotów. Niejednokrotnie wykorzystywanie pełnego potencjału sprzętu nie jest konieczne, a czasami wręcz szkodliwe. Prędkość obrotową należy dopasować do rodzaju wykonywanej pracy.

  • Warto także zwrócić uwagę na średnicę oraz rodzaj uchwytu i możliwość wiercenia udarowego, które jest niezwykle ważne podczas wiercenia w twardych materiałach, takich jak np. beton lub kamień.

Wiertarki sieciowe

W sytuacji, gdy trzeba przewiercić bardzo twardy materiał, dobrym pomysłem jest użycie wiertarki sieciowej, cechującej się dużą mocą. Tak samo, jak w przypadku wiertarko-wkrętarek, istotny jest udar. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Obecność i liczba biegów sprawia, że konkretny model staje się bardziej uniwersalny i wielozadaniowy.

  • Przed wyborem warto także sprawdzić maksymalne średnice otworów, które można wykonać w betonie, stali oraz drewnie.

  • Bardzo ważna jest również masa urządzenia, która znacząco wpływa na komfort pracy oraz długość przewodu odpowiedzialnego za zasilanie.

Wielofunkcyjne miniwiertarki

Przy wykonywaniu niektórych czynności niezwykle istotna jest precyzja działania. W takich sytuacjach bardzo przydatna okazuje się miniwiertarka, która cechuje się znacznie mniejszą mocą niż wiertarko-wkrętarki akumulatorowe i wiertarki sieciowe. Miniwiertarki charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem, dlatego często można je znaleźć zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i przydomowych pracowniach. W większości przypadków producenci do urządzenia dodają również kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset elementów. Całość jest zamknięta w poręcznej walizce, ułatwiającej przenoszenie. Co znajduje się w zestawach tego typu?

  • Miniwiertarki są wykorzystywane nie tylko do wiercenia, ale też szlifowania i polerowania niewielkich elementów, dlatego wśród akcesoriów można znaleźć m.in. wiertła o różnej średnicy.

  • Ponadto, niezwykle często w zestawach znajdują się tarcze tnące, polerskie oraz ścierno-polerskie. Co więcej, niektórzy producenci dodają też taśmy ścierne, ściernice diamentowe, ostrzałki oraz wiele innych akcesoriów.

Miniwiertarki są wykorzystywane m.in. do precyzyjnego wiercenia otworów w płytkach drukowanych, a także do frezowania. Ze względu na niską wagą, urządzenie zapewnia komfortową pracę w praktycznie każdych warunkach. W zależności od potrzeb można wybrać model z podstawowym wyposażeniem, średnio lub bardzo rozbudowane zestawy.