Urządzenia pomiarowe można znaleźć praktycznie w każdym warsztacie elektrycznym i elektronicznym. Wykorzystują je zarówno profesjonaliści, jak i mniej doświadczone osoby, a także entuzjaści majsterkowania. Dzięki miernikom można uzyskać wiele praktycznych informacji o wielkościach elektrycznych, które niejednokrotnie są niezbędne do oceny danego elementu, modułu lub urządzenia. Co więcej, są używane w trakcie diagnozy i naprawy. Na rynku można znaleźć wiele modeli różniących się od siebie m.in. zastosowaniem i funkcjami dodatkowymi. Mierniki cęgowe, jak sama nazwa wskazuje, są wyposażone w specjalne cęgi znacząco ułatwiające i przyspieszające pomiary. Co warto o nich wiedzieć?

W jaki sposób działają mierniki cęgowe

Podczas pracy z energią elektryczną najważniejsze jest bezpieczeństwo. O ile wykonywanie pomiarów na wielkich elementach elektronicznych przy zachowaniu zasad BHP nie stanowi dużego ryzyka, o tyle średnie i wysokie napięcie to już całkiem inna sprawa. Mierniki cęgowe działają na podstawie praw elektromagnetyzmu. Każdy przepływ prądu generuje pole magnetyczne, które charakteryzuje się proporcjonalnym natężeniem prądu. Chcąc wykonać pomiar pola, można wykorzystać m.in. cewkę lub hallotron. Miernik cęgowy jest wyposażony w obwód magnetyczny, który jest połączony z hallotronem lub cewką. W sytuacji, gdy użytkownik obejmie przewód cęgami, przepływająca energia elektryczna indukuje prąd o takiej samej wartości jak ten, który użytkownik chce zmierzyć. Jaka jest największa zaleta takiego rozwiązania?

  • W przypadku średniego i wysokiego napięcia otwieranie obwodu zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Mierniki cęgowe są niezwykle proste i intuicyjne w użyciu i nie wymagają żadnych zmian w obwodzie.

  • Ponadto umożliwiają szczegółowe pomiary nawet w przypadku bardzo grubej izolacji znajdującej się na przewodach, przez które płynie prąd o wysokim napięciu.

  • Mierniki cęgowe służą zarówno do pomiarów napięcia stałego, jak i zmiennego, dzięki czemu cechują się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem.

Modele cyfrowe są wyposażone w czytelny wyświetlacz, ułatwiający odczytywanie pomiarów. Ze względu na niską wagę i kompaktowe rozmiary mogą być wykorzystywane praktycznie w każdych warunkach.

Mierniki cęgowe – dodatkowa funkcjonalność

Praktycznie każdy nowoczesny miernik ma dodatkowe funkcje, dzięki którym można wykorzystać go na wiele sposobów. Jedną z nich jest pomiar rezystancji, który jest wykonywany niezwykle często przez elektryków i elektroników.

  • Kolejną bardzo przydatną funkcją jest sygnał dźwiękowy informujący o przewodności. Ta opcja jest szczególnie przydatna podczas wykonywania testów.

  • Data hold, czyli zapamiętywanie wyników pomiarów, jest przydatne podczas wykonywania wielu pomiarów w krótkim czasie, a także w trakcie analizy wyników.

  • Wybrane modele mają również wbudowany tester diod, a także wskaźnik poziomu naładowania baterii.

Im bardziej zaawansowany miernik, tym cechuje się szerszym zastosowaniem.

Co brać pod uwagę podczas wyboru miernika cęgowego

Niejednokrotnie miernik będzie wykorzystywany w terenie, dlatego powinien cechować się szerokim zakresem temperatury roboczej. Ponadto niezwykle ważna jest dokładność pomiarów, którą można znaleźć na opakowaniu miernika lub w instrukcji obsługi.

  • Kolejną ważną kwestią jest zakres pomiaru, który powinien być dopasowany do sposobu użytkowania miernika. Warto jednak pamiętać, że im zakres jest większy, tym możliwości używania urządzenia również rosną.
  • Tak jak w przypadku innych urządzeń pomiarowych niezwykle ważna jest jakość wykonania. Im jest lepsza, tym miernik będzie cechował się dłuższą żywotnością i bezproblemowym działaniem.

Niektórzy producenci do mierników cęgowych dodają także etui, które nie tylko ułatwia przechowywanie, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczne transportowanie i przenoszenie urządzenia. Jeżeli nie ma takiego w zestawie, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie urządzenia.