Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, możemy wykonać za pomocą elektronicznego multimetru - najbardziej podstawowego przyrządu pomiarowego przy wszelkich pracach warsztatowych związanych…
Spis treści:
- 1 Ochrona wzroku podczas grawerowania laserowego
- 2 Promieniowanie elektromagnetyczne światła widzialnego
- 3 Dlaczego wzrok ludzki wymaga zabezpieczenia przed oddziaływaniem światła lasera?
- 4 Jak dobrać kolor filtra pochłaniającego promieniowanie lasera?
- 5 Od czego zależy jakość okularów do pracy z laserem?
- 6 Czy okulary ochronne chronią przed długotrwałym bezpośrednim działaniem promieniowania laserowego?
- 7 Dlaczego żadne okulary nie gwarantują ochrony przed światłem lasera o każdej długości fali?
- 8 Okulary ochronne do pracy z laserem klasy 4
Okulary ochronne do grawerowania laserem to najważniejszy element ochrony osobistej – w tym przypadku wzroku.
Ochrona wzroku podczas grawerowania laserowego
W artykule tym wymieniono wymagania, jakie powinny spełniać okulary ochronne przeznaczone do prac z wykorzystaniem technik grawerowania laserowego.
Promieniowanie elektromagnetyczne światła widzialnego
Każde światło jest źródłem promieniowania elektromagnetycznego, które ma postać fal fotonów przemieszczających się na podobnej zasadzie co rozchodzenie się fal dźwiękowych w przestrzeni trójwymiarowej. Długość fali promieniowania elektromagnetycznego zależy od częstotliwości tego promieniowania. Światło widzialne dla oka ludzkiego ma zakres długości fali od 380 nm do 780 nm. Równoczesna obecność wszystkich kolorów zawartych w widmie światła widzialnego objawia się jako światło barwy białej. Analogicznie – obecność wszystkich częstotliwości dźwięków w paśmie słyszalnym dla ucha ludzkiego (od 20 Hz do 20 kHz) objawia się jako szum biały, zwany też szumem Gaussa. Kiedy skierujemy światło białe przez element rozpraszający, np. pryzmat lub kryształ dwójłomny, to będzie z niego wychodzić światło załamane i rozszczepione na płynnie przechodzące między sobą promienie świetlne w kolorach fioletowym, niebieskim, zielonym i czerwonym. Wbrew pozorom światło emitowane przez lasery obejmuje nie tylko to, co jesteśmy w stanie dostrzec za pomocą oczu, ale także światło spoza zakresu widzialnego. Najkrótsza uzyskana długość fali światła laserowego wynosi 0,15 nm, a najdłuższa 450 μm.
Dlaczego wzrok ludzki wymaga zabezpieczenia przed oddziaływaniem światła lasera?
Światło lasera charakteryzuje się tym, że stosunek mocy jego wiązki do pola powierzchni, na które ta wiązka pada, jest na tyle wysoki, że powoduje odparowanie fragmentu materiału poddawanego obróbce, np. drewna, metali, tworzyw sztucznych, ceramiki, a także tkanek organizmów żywych. W przypadku organizmów żywych, takich jak zwierzęta i ludzie, oczy są szczególnie wrażliwe na światło i podatne na trwałe uszkodzenie pod jego bezpośrednim wpływem lub jego odbicia. Światło lasera jest na swój sposób spójne w przestrzeni trójwymiarowej, wykazuje monochromatyczność, może pokonywać długie odległości jako wiązka równoległa, której natężenie jest stałe w czasie i przestrzeni. Jeżeli porównamy laser z klasycznymi, sztucznymi źródłami promieniowania świetlnego, takimi jak oprawy oświetleniowe, to emituje on światło jednorodne kolorystycznie i o określonym kierunku, gdy oprawy oświetleniowe emitują światło niespójne o bardzo szerokim spektrum długości fal bez określonego kierunku rozproszenia.
Jak dobrać kolor filtra pochłaniającego promieniowanie lasera?
Kolor filtrów absorpcyjnych nie może być wybrany losowo, powinien on zależeć od długości fali, przed którą mają one chronić. Aby zabezpieczyć się przed długością fal w obszarze UV lub niższym widzialnym (promieniowanie niebieskie), zwykle zaleca się stosowanie filtra żółtego lub pomarańczowego. Filtr czerwony jest zazwyczaj używany do ochrony przed długością fal w zielonym obszarze. Należy pamiętać, że okularów nie można wybierać wyłącznie na podstawie koloru. Zawsze upewnij się, czy odpowiadają one wymaganiom Twojego lasera.
Od czego zależy jakość okularów do pracy z laserem?
Niezawodność, żywotność i spełnianie swojego zadania przez okulary ochronne zależy od tego, czy używamy ich zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre okulary zużywają się już po roku, inne po czterech latach nadal wyglądają jak nowe. Zależy to od takich czynników jak warunki środowiskowe i utrzymanie okularów w prawidłowym stanie. Para okularów, która jest czyszczona zgodnie z zaleceniami producenta i używana w warunkach laboratoryjnych, z pewnością posłuży przez długi czas. Natomiast przydatność okularów ochronnych szybciej się skończy, kiedy będą one noszone przez kilka różnych osób w trudnych warunkach w miejscu pracy. Nie należy używać okularów, które wykazują jakikolwiek defekt, np. porysowany filtr, zmiana jego koloru, uszkodzona metalowa osłona po wewnętrznej stronie oprawek. Podniszczoną parę należy naprawić, wymieniając w niej zużyte elementy na nowe.
Czy okulary ochronne chronią przed długotrwałym bezpośrednim działaniem promieniowania laserowego?
Okulary ochronne do lasera mają za zadanie chronić oczy przed przypadkowym bezpośrednim uderzeniem wiązki lasera. Nie są jednak przeznaczone do długotrwałej bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie laserowe.
Dlaczego żadne okulary nie gwarantują ochrony przed światłem lasera o każdej długości fali?
Aby okulary ochronne zapewniały ochronę przed światłem ze wszystkich możliwych laserów, potrzebny byłby materiał, który nie przepuszcza żadnego promieniowania światła widzialnego, co oznaczałoby, że jego kolor musiałby być całkowicie czarny. Gdy zablokowane zostanie całe widzialne promieniowanie, ostaną się jedynie długości fal niewidoczne dla ludzkiego oka. Jeśli nie istnieje laser o długości światła zawartej w tym obszarze, konieczne jest użycie kilku okularów, ale nawet wtedy okulary o paru zakresach filtracji promieniowania świetlnego będą zbyt mocno przyciemnione i niepraktyczne. Zwykle stopień ochrony warstwy powoli rośnie, aż osiągnie wymagany poziom przy danej długości fali. Oznacza to, że obejmuje nie tylko niezbędną długość fali, ale także obszary poniżej i powyżej niej. Dlatego też, jeśli chcesz objąć kilka długości fal widma widzialnego, krzywe gęstości optycznej będą się nakładać, co spowoduje powstanie efektu całkowitego zaciemnienia obrazu widocznego przez okulary z takim zestawem filtrów.
Okulary ochronne do pracy z laserem klasy 4
Termin „klasa 4” to klasyfikacja lasera określona zgodnie ze standardami wskazanymi w normach ANSI Z136.1 i EN 60825-1. Oznaczenie klasy 4 oznacza, że urządzenie jest wyposażone w niebezpieczny laser i stanowi zagrożenie dla oczu i skóry oraz ryzyko pożaru. Podczas pracy z tym laserem obowiązkowe są okulary ochronne. Klasyfikacja ta nie zawiera jednak żadnych informacji dotyczących długości fal ani wymaganych poziomów ochrony.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Zobacz również
Umiejętność lutowania to niezbędnik każdego elektronika. Lutowanie pozwala samodzielnie testować i budować własne urządzenia. Lutowanie nie jest skomplikowane, warto jednak…
Stacja lutownicza pozwala na regulację temperatury zadanej na grot. Z tego powodu wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem. Które modele warto brać…