
Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, możemy wykonać za pomocą elektronicznego multimetru - najbardziej podstawowego przyrządu pomiarowego przy wszelkich pracach warsztatowych związanych…
Spis treści:
Pistolet do klejenia, nazywany również klejarką, to proste, aczkolwiek bardzo użyteczne urządzenie. Jaka moc wystarczy do komfortowej pracy?
Na rynku można znaleźć wiele modeli pistoletów, które różnią się od siebie przede wszystkim mocą. Jak zatem dostosować sprzęt do swoich wymagań?
W jaki sposób działa pistolet do klejenia na gorąco? Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Klej w formie sztyftu umieszcza się w mechanizmie odpowiedzialnym za popychanie go prosto na rozgrzaną głowicę. W momencie gdy na nią trafia, klej zaczyna się roztapiać i poprzez głowicę wypływać na zewnątrz. Wspomniana głowica jest najczęściej wykonana z mosiądzu.
W trakcie pracy z klejarką przede wszystkim należy pamiętać o BHP. Pod tym linkiem znajduje się wartościowy artykuł dotyczący bezpieczeństwa pracy w warsztacie. Warto go przeczytać i odpowiednio przygotować się do pracy z pistoletem do klejenia na gorąco.
Urządzenia służące do klejenia na gorąco są zasilane bezpośrednio z gniazdka domowej sieci elektrycznej. Wyjątek stanowią modele akumulatorowe. Niestety są one znacznie droższe od klasycznych pistoletów. Co warto wiedzieć o urządzeniach tego typu?
Dodatkowo, w ofercie producentów można znaleźć zarówno wersji mini, jak i modele o standardowej wielkości.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zadać inne, mianowicie „do jakich konkretnie zastosowań pistolet do klejenia będzie wykorzystywany?”. Choć teoretycznie odpowiedź jest oczywista, to w praktyce nie zawsze tak jest.
Więcej informacji dotyczących klejów i klejarek można znaleźć pod tym linkiem.
Niestety na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Mniejsze modele świetnie sprawdzą się w modelarstwie, a także w dekorowaniu drewna lub zdobieniu szkła. Z kolei większy i jednocześnie mocniejszy pistolet do klejenia na gorąco będzie niezastąpiony w trakcie wykonywania różnego rodzaju prac montażowych i instalatorskich. Dobra wiadomość jest taka, że urządzenia tego typu, poza klejarkami akumulatorowymi, są stosunkowo tanie. Z tego powodu w swoim warsztacie warto mieć zarówno klejarkę o dużej, jak i małej mocy. Dzięki temu, precyzyjne prace i czynności wymagające dużej ilości kleju nie będą dla Ciebie żadnym problemem.
Większość producentów oferuje zestawy, w których znajdziesz np. dwa wkłady z klejem. To zdecydowanie za mało, dlatego dobrym pomysłem jest kupienie dodatkowego kompletu zawierającego np. 5 wkładów. Do wyboru są m.in. kleje czarne i przezroczyste. Co równie istotne, odznaczają się również bardzo przystępną ceną.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, możemy wykonać za pomocą elektronicznego multimetru - najbardziej podstawowego przyrządu pomiarowego przy wszelkich pracach warsztatowych związanych…
Umiejętność lutowania to niezbędnik każdego elektronika. Lutowanie pozwala samodzielnie testować i budować własne urządzenia. Lutowanie nie jest skomplikowane, warto jednak…
Stacja lutownicza pozwala na regulację temperatury zadanej na grot. Z tego powodu wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem. Które modele warto brać…