Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych, możemy wykonać za pomocą elektronicznego multimetru - najbardziej podstawowego przyrządu pomiarowego przy wszelkich pracach warsztatowych związanych…
Spis treści:
Oświetlenie warsztatowe powinno spełniać szereg kryteriów. Sprawdź, jak profesjonalnie oświetlić warsztat, by był on wygodny, praktyczny i bezpieczny!
Do czego służy oświetlenie warsztatowe?
Oświetlenie warsztatowe wykorzystuje się, by zapewnić potrzebną ilość światła w miejscu pracy. Stosuje się je między innymi tam, gdzie wykonywane są czynności związane z elektroniką czy robotyką, ale także do majsterkowania, napraw elektrycznych czy innych zajęć wymagających starannego doświetlenia stanowiska roboczego (na przykład prac artystycznych, stolarskich i podobnych). Aby prawidłowo pełnić swoją rolę, oświetlenie warsztatowe musi spełniać szereg kryteriów związanych z natężeniem światła, sposobem jego rozprowadzenia czy innymi, podobnymi parametrami. Warto pamiętać, że prawidłowe oświetlenie może wyglądać w różny sposób podczas rozmaitych prac, dlatego system powinien być w miarę możliwości elastyczny. Tylko wówczas można zapewnić odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa podczas wykonywania różnych czynności.
Jak powinno wyglądać oświetlenie w warsztacie?
Oświetlenie warsztatowe musi spełniać odpowiednie warunki w kwestii takich parametrów jak:
Ilość światła – oświetlenie warsztatowe powinno mieć wystarczającą moc i jasność, by zapewniać dostateczną ilość światła nawet do precyzyjnych prac. Wydajność samego źródła światła (na przykład lampy LED) jest podawana w lumenach, jednak ostateczny efekt jest zależny także od odległości lampy od stanowiska roboczego czy kąta jej świecenia.
Sposób rozprowadzenia światła – lampy warsztatowe mogą być przeznaczone do oświetlenia ogólnego lub precyzyjnego. Ogólne oświetlenie warsztatowe charakteryzuje się zazwyczaj większym kątem świecenia, a światło jest bardziej rozproszone. Lampy tego typu umieszcza się najczęściej pod sufitem lub na ścianach. Natomiast oświetlenie precyzyjne to zazwyczaj źródła kierunkowe, które są w stanie kierować silny strumień światła w wybraną stronę. Posiadają najczęściej mniejszy kąt świecenia, a montuje się je przy stanowisku roboczym – oprawy zazwyczaj posiadają możliwość regulacji położenia źródła światła, na przykład przy pomocy ruchomych ramion.
Właściwości światła – oświetlenie warsztatowe powinno cechować się właściwą temperaturą barwową (światło neutralne białe lub lekko chłodne), nie migać i być rozprowadzone we właściwy sposób – tak, by nie razić pracującego oraz nie odbijać się w gładkich powierzchniach czy błyszczących przedmiotach. Dzięki temu można mieć pewność, że światło nie będzie męczyć wzroku. Jeżeli zależy Ci na jeszcze bardziej precyzyjnym regulowaniu parametrów oświetlenia warsztatowego, możesz zdecydować się na model współpracujący ze ściemniaczem lub innymi sterownikami światła (w tej roli świetnie sprawdzi się na przykład wiele lamp LED do warsztatu).
Temperatura – silne źródła światła wykonane w tradycyjny sposób (żarowe) mają skłonność do szybkiego nagrzewania się. Jest to szczególnie niepożądane w przypadku precyzyjnych lamp kierunkowych, które często znajdują się w bliskim sąsiedztwie wykonywanych prac – na przykład delikatnej elektroniki, klejów czy mas plastycznych, które nie powinny być dodatkowo podgrzewane. Pod tym względem znakomicie sprawdzą się lampy warsztatowe LED, które praktycznie nie nagrzewają się podczas świecenia.
Lampy LED do warsztatu – czy warto je wybrać?
Lampy LED warsztatowe mają wiele zalet, które sprawiają, że mają one przewagę nad innymi źródłami światła. Wykonane w tej technologii oświetlenie warsztatowe jest trwałe, wydajne i tanie w eksploatacji, a także bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ogromną zaletą lamp LED do warsztatu jest również fakt, że wysokiej jakości produkty tego rodzaju są właściwie pozbawione efektu migotania, dzięki czemu nie męczą wzroku. Poza tym użytkownik może bez trudu wybrać model o odpowiadającym mu kącie świecenia, jasności czy temperaturze barwowej. Dlatego lampy LED do warsztatu stanowią obecnie jedną z najbardziej praktycznych, wygodnych i opłacalnych propozycji dla wszystkich osób poszukujących odpowiedniego oświetlenia warsztatowego.
Jak oceniasz ten wpis blogowy?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.
Zobacz również
Umiejętność lutowania to niezbędnik każdego elektronika. Lutowanie pozwala samodzielnie testować i budować własne urządzenia. Lutowanie nie jest skomplikowane, warto jednak…
Stacja lutownicza pozwala na regulację temperatury zadanej na grot. Z tego powodu wyróżnia się uniwersalnym zastosowaniem. Które modele warto brać…