W pracy elektryka i elektronika oprócz urządzeń i akcesoriów niezbędne są narzędzia, które nie tylko znacznie przyspieszają, ale też ułatwiają pracę. Różnego rodzaju narzędzia wykorzystują zarówno profesjonaliści, jak i mniej doświadczone osoby, w tym domowi majsterkowicze i hobbyści. Ściągacze i zaciskarki są bardzo przydatne podczas pracy z przewodami cechującymi się nie tylko odmiennym zastosowaniem, ale także różnymi średnicami. Ściąganie izolacji niejednokrotnie bywa bardzo czasochłonne i problematyczne. Ponadto, używając np. ostrego noża, istnieje duże ryzyko uszkodzenia przewodnika. Co warto wiedzieć o ściągaczach i zaciskarkach do przewodów? Czym się kierować przy wyborze narzędzi?
Ściągacze, czyli podstawowe narzędzie elektryka i elektronika
Dla elektryków i elektroników praca z różnego rodzaju przewodami to codzienność. Aby odpowiednio przygotować je np. do podłączenia, wykorzystuje się narzędzia takie jak ściągacze izolacji i zaciskarki, które znacząco przyspieszają pracę.
- Podstawowe ściągacze oferują jedynie szybkie usuwanie izolacji. Tak jak w przypadku innych narzędzi niezwykle ważna jest wysoka jakość wykonania. Najlepszym wyborem będą modele wykonane z hartowanej stali, które cechują się długą żywotnością.
- Kolejną kwestią jest średnica przewodów, z których można bezpiecznie usunąć izolację. Najbardziej uniwersalne zaciskarki cechują się największym zakresem pracy, np. od 0,2 mm do 4 lub 5 mm.
- Bardziej rozbudowane modele mają wbudowany nóż, który umożliwia precyzyjne cięcie w wybranym miejscu.
- Regulacja siły docisku zazwyczaj odbywa się poprzez specjalną śrubę. Osoby z mniejszym doświadczeniem powinny kilkukrotnie przetestować ściągacz na nieużywanych przewodach. Wybrane modele oferują regulację długości ściąganej izolacji.
Na rynku są dostępne także ściągacze do przewodów koncentrycznych typu RG-7, RG-6, RG-1, RG-59, komputerowych cat. 5e, cat. 5, cat. 6. oraz telefonicznych RJ12, RJ11, RJ10 i wielu innych. Narzędzia tego typu mają pełną możliwość regulacji i są wyposażone w nóż do cięcia przewodów.
Niezwykle praktyczne zaciskarki
Niejednokrotnie podczas pracy z przewodami wymagane jest wciśnięcie go w tulejce lub konektorze elektrycznym. W trakcie wykonywanie prac konserwacyjnych instalacji elektrycznej czy teletechnicznej wysokiej jakości zaciskarka jest praktycznie niezbędna. Czym powinna się wyróżniać?
- Podczas wyboru konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana została zaciskarka. Wytrzymała konstrukcja to największy atut tego narzędzia.
- Kolejną, często pomijaną kwestią jest wygodna rękojeść. W przypadku sporadycznego użytkowania narzędzia nie ma to dużego znaczenia, jednak gdy zachodzi potrzeba zaciśnięcia kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu przewodów, jest to bardzo istotne.
- Im szersza regulacja, tym większa wszechstronność i uniwersalność zaciskarki. Najpopularniejsze są modele umożliwiające zaciśnięcie przewodów tulejek cechujących się różnymi rozmiarami.
Dużym powodzeniem cieszą się zaciskarki przeznaczone do wtyków 4-, 6- i 8-pinowych. Producenci często dodają do nich także strippery, czyli ściągacze do przewodów typu STP/UTP. Ponadto zaciskarki do przewodów niekiedy są oferowane wraz z zestawem końcówek. W przypadku zaciskarek konektorowych warto zwrócić uwagę na obecność sprężyny rozpychającej, która podnosi komfort pracy. Niezwykle ważna jest także antypoślizgowa rączka, która wpływa na bezpieczeństwo. Na rynku można znaleźć praktyczne zestawy, m.in. do tworzenia sieci LAN zawierającej wszystkie niezbędne elementy.
Wszechstronne narzędzia
Praca z przewodami elektrycznymi staje się znacznie łatwiejsza i szybsza w przypadku posiadania odpowiednich narzędzi. Zaciskarki i ściągacze izolacji są stosunkowo tanie, dlatego często można je spotkać m.in. w przydomowych pracowniach. Nie wymagają specjalnych umiejętności, choć praktyka jest szczególnie wskazana w przypadku usuwania izolacji.