Oprócz podstawowych urządzeń, takich jak stacje lutownicze, mierniki wielkości elektrycznych, wkrętarki, szlifierki i wiele innych w warsztacie znajdują się także pozostałe narzędzia i akcesoria. Choć niejednokrotnie używa się ich rzadziej, odgrywają bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest poprawa komfortu pracy, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, a także skrócenie różnego rodzaju czynności. Jakie dodatkowe elementy wyposażenia warsztatu są szczególnie przydatne?
BHP – czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Niejednokrotnie podczas wykonywania różnego rodzaju prac w warsztacie lub domowej pracowni zarówno profesjonaliści, jak i domowi majsterkowicze używają dodatkowych zabezpieczeń. To niezwykle istotne elementy wyposażenia, które powinny znaleźć się w każdej pracowni bez względu na wielkość i rodzaj wykonywanych prac.
- Jednym z najwrażliwszych miejsc każdego człowiek są oczy. Podczas wykonywania prac, w których zachodzi ryzyko powstania pyłu lub niebezpiecznych opiłków, należy bezwzględnie zakładać okulary ochronne. Nowoczesne modele są nie tylko lekkie, ale również przejrzyste, dlatego w żaden sposób nie ograniczają widoczności. Ponadto na rynku można znaleźć wersje z dodatkowym oświetleniem LED, a także egzemplarze przeznaczone do zabezpieczenia oczu podczas grawerowania laserem.
- Kolejny bardzo ważny element wyposażenia warsztatu to rękawiczki ochronne. Ryzyko uszkodzenia dłoni podczas wykonywania różnego rodzaju prac jest bardzo duże, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć. Warto wyposażyć się w kilka rodzajów rękawiczek, które różnią się od siebie m.in. elastycznością i dopasowaniem. W przypadku pracy z elementami elektronicznymi, które są szczególnie wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne, zaleca się korzystanie z rękawiczek ESD.
- W warsztacie powinny znajdować się także maski ochronne, przydatne zwłaszcza podczas pracy w zapyleniu. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie zanieczyszczeń, dzięki czemu nie dostają się one do organizmu człowieka.
Nie należy bagatelizować zasad BHP, ponieważ skutki niewłaściwego przygotowania stanowiska pracy i brak ochrony mogą skończyć się tragicznie. Akcesoria ochronne znacząco ograniczają lub całkowicie eliminują negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
Środki chemiczne
W żadnym warsztacie elektronicznym nie może zabraknąć różnego rodzaju środków chemicznych, które są wykorzystywane m.in. podczas pracy z płytkami drukowanymi.
- Głównym zadaniem lakierów ochronnych jest zabezpieczenie płytki przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych. Lakiery są najczęściej dostępne w formie sprayu ułatwiającego aplikację.
- Podczas naprawy i serwisu wielu urządzeń elektronicznych, w tym komputerów, wykorzystuje się pasty i taśmy termoprzewodzące, które odpowiadają za lepsze przewodzenie ciepła pomiędzy poszczególnymi elementami.
- Smary i oczyszczacze to kolejny niezbędnik elektronika wykorzystywany m.in. podczas napraw.
Ponadto w serwisie niejednokrotnie można znaleźć wytrawiacze, które są wykorzystywane podczas samodzielnego wykonywania płytek drukowanych.
Wydajne oświetlenie warsztatu
Postępująca miniaturyzacja sprawia, że poszczególne elementy elektroniczne są bardzo małe. Aby bezpiecznie i efektywnie z nimi pracować, wykorzystuje się m.in. wydajne lampy LED z lupą, które są montowane bezpośrednio do stołu. Co więcej, można znaleźć modele z wysięgnikiem i niezwykle praktycznym uchwytem nazywanym trzecią ręką i miejscem na lutownicę.
Praktyczne noże i nożyczki
Niejednokrotnie w warsztacie lub przydomowej pracowni zachodzi potrzeba przecięcia np. przewodów lub innego elementu. W takiej sytuacji nieocenione są nożyczki, a także ostre noże, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Warto zwrócić uwagę na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Najpraktyczniejsze są modele, których uchwyty są pokryte antypoślizgową powłoką.