Wyposażenie warsztatu w dużej mierze jest zależne od rodzaju wykonywanych prac. Niemniej jednak zasada jest prosta; im więcej różnorodnych narzędzi, urządzeń i akcesoriów, tym większe pole do działania. Szlifierki są niezastąpione nie tylko w przypadku konieczności przecięcia twardych elementów, ale również podczas szlifowania, czyszczenia, a także polerowania. Zastosowanie szlifierek jest szerokie, dlatego warto zastanowić się nad ich zakupem podczas wyposażania warsztatu. Na rynku można znaleźć zarówno duże szlifierki, wykorzystywane do ciężkich prac, jak i wielofunkcyjne miniszlifierki przeznaczone do bardziej precyzyjnych czynności. Co warto o nich wiedzieć? W jakich sytuacjach mogą się przydać? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego modelu?
Kompaktowe szlifierki kątowe
Na rynku można znaleźć wiele modeli szlifierek, które różnią się od siebie m.in. mocą oraz wielkością. Duże, ciężkie i nieporęczne modele nie są polecane do warsztatów, m.in. ze względu na bardzo ograniczone wykorzystanie. Jeżeli natomiast często pojawia się potrzeba użycia szlifierki, lepszym wyborem będą mniejsze, a co za tym idzie bardziej poręczne urządzenia.
- W przypadku ciężkich prac najlepiej sprawdzą się modele charakteryzujące się dużą mocą i wysoką prędkością obrotową.
- Wybierając szlifierkę, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana głowica. Dobrym wyborem są metalowe głowice, które cechują się nie tylko wytrzymałością, ale również długą żywotnością, nawet w przypadku intensywnego użytkowania.
- W niektórych przypadkach używanie szlifierki nieodłącznie wiąże się z dużym zapyleniem. Aby uniknąć zabrudzenia i szybszej eksploatacji poszczególnych podzespołów, warto wybierać modele cechujące się pyłoszczelną obudową.
- Duży wpływ na żywotność urządzenia ma również chłodzenie, które powinno zapewniać optymalną temperaturę nawet w przypadku długiej i ciężkiej pracy.
Większość szlifierek kątowych ma wbudowany uchwyt boczny, który znacząco poprawia komfort pracy poprzez bardziej stabilny i pewny chwyt. Najczęściej wykorzystywane końcówki to m.in. tarcze tnące, polerskie, a także ściernice listkowe. Im więcej końcówek, tym większa uniwersalność urządzenia. Warto pamiętać, że w przypadku cięcia należy dostosować rodzaj tarczy do konkretnego materiału. Innych modeli używa się do cięcia metalu, innych do drewna, a jeszcze innych do cięcia stali nierdzewnej.
Wielofunkcyjne miniszlifierki
Miniszlifierki są znacznie częściej wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach elektronicznych oraz w przydomowych pracowniach. Ze względu na odpowiednio dopasowaną moc, charakteryzują się dużą uniwersalnością. Niektórzy producenci do miniszlifierki dodają również szereg akcesoriów, tworząc zestawy zamknięte w poręcznej walizce. Takie urządzenia często cechują się szeroką regulacją prędkości obrotowej, dzięki której użytkownik może bez problemu dopasować np. szybkość tarczy do aktualnie wykonywanych czynności. Jakie akcesoria są najczęściej spotykane?
- Wiertła charakteryzujące się różną średnicą są nieocenione w przypadku wykonywania otworów w płytkach drukowanych. Warto pamiętać, że im większa dostępność wierteł, tym szersze wykorzystanie multiszlifierki.
- Frezy, jak sama nazwa wskazuje, służą do frezowania, dzięki któremu można w szybki i bezpieczny sposób np. nadać odpowiedni kształt danej części.
- W zestawach często można znaleźć szczotki cechujące się różną wielkością i kształtem. Takie akcesoria są nieocenione podczas usuwania uporczywych zabrudzeń, znajdujących się m.in. w trudno dostępnych miejscach.
- Tarcze ścierne i polerskie również często znajdują się zestawach. Oprócz nich można znaleźć także ściernice trzpieniowe.
Identycznie jak w przypadku popularnych szlifierek kątowych, uniwersalność miniszlifierek w dużej mierze determinuje liczba i rodzaj posiadanych końcówek. Decydując się na zestawy, w skład których niejednokrotnie wchodzi kilkadziesiąt elementów, można bez problemu wykorzystywać urządzenia do różnych, mniej lub bardzo skomplikowanych zadań. W razie braku niezbędnej końcówki można ją bez problemu nabyć.