Urządzenia pomiarowe:
Wszystkie narzędzia:
Różnego rodzaju urządzenia pomiarowe należą do najważniejszego wyposażenia warsztatu każdego elektronika i robotyka. Są niezwykle przydatne nie tylko podczas diagnozowania i naprawiania uszkodzonych elementów, układów oraz urządzeń, ale również w czasie tworzenia nowych projektów. Poszczególne modele różnią się od siebie zakresem pracy oraz dodatkowymi funkcjami. Ponadto niezwykle przydatne okazują się także generatory funkcyjne, które można ustawić zgodnie z wymaganiami użytkownika. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? W jakich sytuacjach są szczególnie przydatne oraz jakie mogą mieć funkcje dodatkowe?
Praktyczne informacje o generatorach funkcyjnych
Niejednokrotnie w warsztacie elektronicznym lub w miejscu pracy robotyka zachodzi potrzeba wygenerowania sygnału o ściśle określonych parametrach. Generatory funkcyjne mogą pracować w oparciu o własny generator, który w zależności od producenta i konkretnego modelu może cechować się różnymi parametrami pracy. Ponadto mogą być wykorzystywane w roli precyzyjnego oscyloskopu lub współpracować z komputerem. Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego urządzenia? Czym powinny wyróżniać się wysokiej klasy generatory funkcyjne?
- Przede wszystkim na szerokie możliwości kontroli generowanego sygnału. Urządzenie powinno umożliwiać precyzyjne ustawienie napięcia, częstotliwości, amplitudy sygnału, a także fazy.
- Niezwykle przydatną funkcją jest wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym. Wówczas badania, analiza i diagnoza dają najlepsze rezultaty.
- Wybierając oscyloskop, warto sprawdzić, jakie przebiegi generuje konkretne urządzenie. Ten parametr wpływa m.in. na uniwersalność i wszechstronność wykorzystania sprzętu. Na rynku można znaleźć zarówno modele generujące przebiegi do 15 MHz, jak i do 60 MHz. Wybór zależy m.in. od sposobu używania.
- Kolejną bardzo istotną kwestią jest prędkość próbkowania. Zaawansowane modele cechują się szybkością od 150 do 200 MSa/s.
- Nowoczesne modele cyfrowe oprócz niezwykle przydatnych funkcji modulujących są wyposażone również w licznik częstotliwości, a także w czytelny wyświetlacz gwarantujący wysoki komfort pracy.
Producenci często do generatorów funkcyjnych dodają także przewody USB, BNC oraz płytę CD z oprogramowaniem. Specjalna aplikacja komputerowa umożliwia m.in. regulację wszystkich parametrów generatora.
Wykorzystanie generatorów funkcyjnych
Generatory znalazły zastosowanie m.in. w dydaktyce. Dzięki stosunkowo niskiej cenie urządzenia idealnie nadają się do nauki zarówno dla uczniów, jak i studentów. Ponadto są niezwykle często wykorzystywane do różnego rodzaju symulacji przebiegów elektrycznych. Co więcej, wykorzystuje się je do testowania i analizy różnych urządzeń. Generatory funkcyjne są także bardzo przydatne podczas testowania nowych projektów i układów. Do czego jeszcze można wykorzystać urządzenie tego typu?
- Niejednokrotnie elektronicy wykorzystują generatory funkcyjne do sprawdzania poprawności działania układów. Poprzez zadanie odpowiedniego sygnału na wejściu użytkownik może obserwować wyniki na wyjściu i porównywać je z oczekiwanymi.
- Generatory są bardzo pomocne podczas testów np. wzmacniaczy lub badania fazy. Ponadto wykorzystuje się je do analizy filtrów górnoprzepustowych i dolnoprzepustowych.
Zastosowanie generatorów jest bardzo szerokie, dlatego niezwykle często można je spotkać w profesjonalnych warsztatach, w laboratoriach oraz uczelniach i szkołach.
Pozostałe informacje o generatorach funkcyjnych
Niektórzy producenci generatorów umożliwiają podłączenie swoich urządzeń do komputera. W takim przypadku generator zamienia się w niezwykle precyzyjny zestaw oferujący funkcje oscyloskopu. Podczas wyboru konkretnego modelu warto zdecydować się na sprawdzone urządzenia renomowanych firm mających wieloletnie doświadczenie w branży. W przeciwnym przypadku sprzęt może nie działać prawidłowo.