Urządzenia pomiarowe:
Wszystkie narzędzia:
Wagi cechują się wszechstronnym zastosowaniem. Korzystają z nich zarówno pracownicy warsztatów, jak i domowi majsterkowicze oraz hobbyści. Ponadto urządzenia tego typu świetnie nadają się do zastosowań kuchennych, a w szczególności do precyzyjnego odmierzania składników. Co więcej, wykorzystują je także jubilerzy, sprzedawcy oraz osoby tworzące rękodzieła. Oprócz podstawowych funkcji wagi często oferują również dodatkowe opcje. Czym się kierować, wybierając konkretny model? Na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę? I wreszcie, czym różnią się od siebie poszczególne egzemplarze?
Praktyczne informacje o wagach
Choć precyzyjne ważenie było możliwe lata temu, wymagało jednak wprawy i doświadczenia. Wykorzystywano wówczas wagi szalkowe, których w większości przypadków używali przedsiębiorcy. Obecnie wagi elektroniczne są znacznie mniejsze i nie wymagają żadnego doświadczenia. Ponadto są stosunkowo niedrogie, dlatego od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością.
- Podstawową jednostką pracy wagi jest gram. Zaawansowane modele umożliwiają jednak zmianę jednostki. Niejednokrotnie jest dostępna opcja ważenia przedmiotów w karatach, czyli ct. Wybrane modele oferują także możliwość ważenia w uncjach trojańskich, czyli ozt, i w uncjach – oz. Na rynku można znaleźć również wagi oferujące ważenie w pennyweights – dwt oraz w grains – gn. Choć w Europie najczęściej wykorzystuje się gramy, to np. jubilerzy bardzo często korzystają równolegle z jednostki masy, jaką jest karat.
- Nie sposób nie wspomnieć o dokładności wagi, która jest jednym z dwóch kluczowych parametrów technicznych. Wybrane modele oferują dokładność do 0,01 grama. Warto jednak dodać, że w przypadku używania wagi do celów amatorskich tak duża dokładność jest wymagana niezwykle rzadko lub praktycznie wcale. Wiele modeli oferuje pomiar wagi z dokładnością do 0,1 grama lub 1 grama.
- Drugim niezwykle istotnym parametrem technicznym jest zakres pomiaru, który powinien być dopasowany do sposobu użytkowania wagi. Warto dodać, że im większy zakres pomiaru, tym mniejsza dokładność. Ta zasada działa również w drugą stronę. W większości przypadków profesjonalne wagi oferują pomiary do 100, 200, 500 lub 1000 gramów.
Ze względu na kompaktowe rozmiary i niską masę kieszonkowe wagi elektroniczne cieszą się dużą popularnością zarówno wśród sprzedawców, jak i właścicieli lombardów. Podświetlany wyświetlacz ułatwia odczytywanie wyników nawet w zupełnej ciemności.
Dodatkowe funkcje wag
Aby waga przez długi czas prawidłowo wykonywała swoje zadania, powinna być kalibrowana. Nowoczesne urządzenia mają wbudowaną funkcję autokalibracji, dzięki czemu można ich bez obaw używać przez długi czas. Jakie jeszcze przydatne opcje oferują wagi?
- Niezwykle praktyczną funkcją jest tarowanie, czy odliczanie masy opakowania. Większość zaawansowanych modeli jest wyposażona w tę opcję.
- Podczas pracy często zdarza się, że użytkownicy zapominają wyłączyć wagę. W takich sytuacjach baterie szybko się rozładowują. Aby temu zapobiec, producenci wybranych modeli oferują funkcję automatycznego wyłączenia urządzenia po dłuższym czasie bezczynności.
- Kolejną przydatną opcją jest sygnalizacja przeciążenia szalki. Nie można używać precyzyjnych wag elektronicznych do ważenia bardzo ciężkich przedmiotów. Niejednokrotnie grozi to ich uszkodzeniem.
Osoby, które często podróżują samolotem, korzystają m.in. z wag bagażowych umożliwiających dokładne zważenie zarówno bagażu podręcznego, jak i bagażu głównego. Wagi tego typu oferują pomiary w kilogramach oraz w funtach. W przypadku wag łazienkowych wybrani producenci oferują znacznie więcej niż pomiar masy ciała. Użytkownicy mogą zmierzyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, ilość wody, a także dowiedzieć się, ile ważą ich mięśnie. W zależności od modelu urządzenia tego typu dostępny jest pomiar masy ciała do 150, a nawet 180 kilogramów.