Klejenie to z pozoru prosty proces, wykorzystywany w wielu branżach. W praktyce jednak niejednokrotnie okazuje się, że nawet bardzo mocny klej nie jest w stanie stworzyć solidnego połączenia pomiędzy elementami. Dlaczego tak się dzieje? W większości przypadków winne jest złe dopasowanie preparatu do rodzaju powierzchni. Warto wiedzieć, że poszczególne kleje różnią się od siebie nie tylko gęstością, ale przede wszystkim składem chemicznych oraz właściwościami. Gęste kleje są wykorzystywane do innych powierzchni niż rzadkie preparaty na bazie popularnego cyjanoakrylanu etylu. Co więcej, preparaty dwuskładnikowe zawierające żywicę epoksydową mają jeszcze inne zastosowanie. W domowych warsztatach i w profesjonalnych firmach używa się klejarek, potocznie nazywanymi pistoletem do kleju. Urządzenia tego typu pomimo niewielkich rozmiarów są bardzo wydajne i znacznie przyspieszają proces klejenia.
Najpopularniejsze rodzaje klejów
Niestety nie ma kleju, którym można skutecznie i na długo połączyć wszystkie powierzchnie, jednak można znaleźć uniwersalne produkty, charakteryzujące się wszechstronnym zastosowaniem. Jednym z nich jest klej na bazie wspomnianego cyjanoakrylanu etylu. Co warto o nim wiedzieć?
- Preparaty tego typu są najczęściej dostępne w małych opakowaniach o pojemności od kilku do kilkudziesięciu mililitrów. Można je z powodzeniem wykorzystywać m.in. do klejenia szkła, gumy, metalu, plastiku, ceramiki, materiałów EPP oraz wielu innych. Jego najważniejsze zalety to stosunkowo niska cena i bardzo krótki czas schnięcia. W kwestii konsystencji dostępne są 3 warianty – klej gęsty, przeznaczony do bardzo nierównych i chropowatych powierzchni, preparat o średniej gęstości, najlepiej sprawdzający się w przypadku nierównych powierzchni oraz klej cechujący się rzadką konsystencją, przeznaczony do płaskich elementów. Warto pamiętać, że tego typu kleje nie powinny mieć kontaktu ze skórą, gdyż grozi to ryzykiem szybkiego sklejenia np. palców. Ponadto opary na bazie cyjanoakrylanu etylu są szkodliwe dla zdrowia i nie powinno się ich wdychać. Wszystkie prace należy wykonywać w masce.
- Dwuskładnikowa żywica epoksydowa jest przeznaczona do wszelkiego rodzaju napraw elementów wykonanych z drewna, szkła, ceramiki, metalu, większości plastików, a także włókna szklanego. Ponadto jest często używana jako lepiszcze do części elektronicznych o charakterze konstrukcyjnym, znajdujących się na płytkach drukowanych. Przed użyciem preparatu tego typu należy dokładnie zmieszać oba składniki i odczekać. Pełne wiązanie, w zależności od producenta, następuje po około 24 godzinach.
- Jednym z najczęściej używanych preparatów w elektronice jest klej termoprzewodzący, który idealnie nadaje się do instalacji radiatorów. Połączenie tego typu charakteryzuje się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym.
- Rzadziej stosowanym, choć bardzo przydatnym preparatem, jest aktywator do klejów cyjanoakrylanowych, którego głównym zadaniem jest natychmiastowe utwardzenie łączenia. Produkt tego typu może być z powodzeniem stosowany na takich materiałach jak drewno, guma, MDF, pianka, metal, płyty wiórowe, PVC, a także na większości tworzyw sztucznych.
W przypadku urządzeń i maszyn generujących wstrząsy lub wibracje, a także elementów narażonych na tego typu czynniki często stosuje się klej anaerobowy, który zabezpiecza śrubę przed samoistnym wykręceniem. W zależności od producenta można znaleźć preparaty o małej, średniej i dużej sile wiązania.
Wydajne pistolety do klejenia (klejarki)
W warsztatach elektronicznych dużą popularnością cieszą się łatwe w użyciu klejarki, które charakteryzują się wszechstronnym wykorzystaniem. Do ich działania są niezbędne specjalne wkłady, które po rozgrzaniu zmieniają konsystencję ze stałej na płynną. Urządzenie tego typu świetnie sprawdzi się także w pracach montażowych i instalacyjnych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu do klejenia?
- Oprócz jakości wykonania jednym z najbardziej kluczowych elementów jest moc. Im jest wyższa, tym urządzenie szybciej roztapia wkład z klejem, a co za tym idzie, w krótszym czasie jest gotowe do pracy.
Warto pamiętać, że aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas klejenia, należy zachować wszystkie zasady BHP. Ponadto trzeba pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i robić częste przerwy.