Szlifierki najczęściej wykorzystuje się do cięcia i szlifowania różnego rodzaju materiałów. Stosując odpowiednią końcówkę, można je używać także do polerowania, frezowania lub czyszczenia. Narzędzie tego typu charakteryzuje się uniwersalnością, a co za tym idzie bardzo szerokim zastosowaniem, zarówno w profesjonalnym warsztacie, jak i w przydomowej pracowni. Korzystając ze szlifierki, najlepiej zaopatrzyć się w kilka rodzajów tarcz przeznaczonych do różnych materiałów. Warto pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić, czy konkretna tarcza będzie pasowała do posiadanej szlifierki, m.in. pod względem wielkości. Jakie są najpopularniejsze tarcze do szlifierek i czym się wyróżniają? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów?

Tarcze do szlifierek – praktyczne informacje

Dobór odpowiedniej prędkości obrotowej oraz tarczy to klucz do sukcesu w pracy ze szlifierką kątową. Wszystko zależy od właściwości materiału, który będzie przecinany lub polerowany. W przypadku metali należy ustawić urządzenie na wysokie obroty, natomiast w sytuacji, gdy trzeba przeciąć drewno lub tworzywo sztuczne, prędkość obrotowa powinna być znacznie niższa. Wynika to m.in. z maksymalnej bezpiecznej temperatury dla danego materiału. Tworzywo sztuczne może zostać uszkodzone, stopione lub zdeformowane w przypadku zbyt wysokich obrotów szlifierki, które generują wysoką temperaturę.

  • W przypadku metali najlepszym wyborem będą tarcze ścierne cechujące się różnymi grubościami, odpowiednio dopasowanymi do przecinanego elementu.

  • Na rynku można znaleźć  także tarcze przeznaczone do cięcia stali nierdzewnej. Charakteryzują się one nieco innymi właściwościami niż modele przeznaczone do pracy z metalem.

  • Tarcze zębate i stosunkowo niskie obroty to idealne połączenie w przypadku pracy z drewnem. Dzięki niemu ryzyko przypalenia jest ograniczone praktycznie do zera.

  • Ścierne tarcze listkowe charakteryzują się wszechstronnym wykorzystaniem. Można ich użyć m.in. do obróbki metali, drewna, a nawet niektórych tworzyw sztucznych. Podkład takiej tarczy często składa się z żywicy epoksydowej i włókna szklanego.

  • Warto pamiętać, że zbyt wysoka prędkość obrotowa w przypadku przecinania tworzyw sztucznych może doprowadzić do ich stopienia i deformacji. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się specjalne tarcze diamentowe, które skutecznie chronią tworzywo sztuczne przed uszkodzeniem.

Decydując się na zakup szlifierki kątowej, warto od razu wyposażyć się w zestaw kilku tarcz przeznaczonych do pracy z różnymi materiałami. Oprócz rozmiaru, należy również sprawdzić średnicę otworu montażowego, który musi być kompatybilny z posiadaną szlifierką.

Tarcze przeznaczone do szlifowania

W sytuacji, gdy szlifierka kątowa będzie wykorzystywana głównie do szlifowania, wówczas warto nabyć specjalny zestaw tarcz, które różnią się od egzemplarzy przeznaczonych do cięcia, m.in. grubością. Szlifowanie niejednokrotnie wymaga dociśnięcia tarczy do elementu lub powierzchni. W przypadku tarcz cechujących się zbyt małą grubością zachodzi nie tylko ryzyko zniekształcenia, ale również uszkodzenia, które może prowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

  • Wybrane modele tarcz wykorzystywanych do szlifowania mają nawet 6 mm grubości, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet do ciężkich zadań.

  • Warto pamiętać, że na rynku są dostępne zarówno tarcze do szlifowania metalu, jak i stali nierdzewnej, które różnią się od siebie m.in. właściwościami.

Większość producentów umieszcza na tarczy czytelne oznaczenia, dzięki którym każdy może zapoznać się m.in. z parametrami fizycznymi konkretnego modelu oraz z jego przeznaczeniem. Ponadto warto zapoznać się z maksymalną szybkością obrotów, z jaką tarcza może się obracać. Podczas pracy ze szlifierką trzeba przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Ze względu na dużą ilość pyłów, urządzenia należy używać w przewiewnych pomieszczeniach. Co więcej, niezwykle istotne są rękawice, a także okulary ochronne, które zabezpieczają oczy m.in. przed opiłkami. Przecinanie i polerowanie najlepiej wykonywać w przestronnym miejscu, w którym możliwość zmiany pozycji nie będzie ograniczona w żaden sposób.