Urządzenia pomiarowe:
Wszystkie narzędzia:
Elektrycy i elektronicy niezwykle często używają różnego rodzaju mierników, dzięki którym otrzymują informacje o wybranych wielkościach elektrycznych. Bez urządzeń pomiarowych diagnoza i naprawa elementów, modułów, a także innych sprzętów byłaby zdecydowanie bardziej czasochłonna. Z mierników korzystają zarówno profesjonaliści, którzy zawodowo zajmują się elektryką lub elektroniką, jak i domowi majsterkowicze oraz hobbyści, którzy np. konstruują swoje projekty w zaciszu przydomowych pracowni. Mierniki rezystancji dostępne na rynku oferują podstawowe pomiary, natomiast bardziej zaawansowane modele mają dodatkowe funkcje, dzięki czemu są uniwersalne. Co warto o nich wiedzieć?
Praktyczne informacje o miernikach rezystancji
Niejednokrotnie podczas pomiaru rezystancji używa się metody pośredniej, czyli określenia wartości spadku napięcia, które występuje podczas przepływu przez konkretną część prądu o określonym natężeniu. Do obliczania rezystancji stosuje się prawo Ohma, które odkrył niemiecki nauczyciel w pierwszej połowie XIX wieku. Warto jednak wiedzieć, że podczas szczegółowych pomiarów niskich wartości wyniki niejednokrotnie są zaburzone, dlatego bardziej zaawansowane mierniki mają wbudowane cztery przewody. Dwa z nich służą do zasilania, natomiast dwa kolejne do odbierania sygnału. W takim przypadku wyniki pomiarów niskich wartości rezystancji są zdecydowanie bardziej szczegółowe, a co najważniejsze, niezakłócone. Co jeszcze warto wiedzieć o miernikach rezystancji?
- Niejednokrotnie urządzenia pomiarowe do badania rezystancji oferują także możliwość pomiaru pojemności. Najpopularniejsze cyfrowe modele są wyposażone w czytelny wyświetlacz. Ponadto umożliwiają nie tylko testowanie tranzystorów, ale również diod. Co więcej, wybrane egzemplarze informują o przewodności za pomocą sygnału dźwiękowego.
- Wybrane modele mierników rezystancji oferują sprawdzenie indukcyjności. Niektóre urządzenia mają funkcję zapisu wyników, a także wbudowaną sygnalizację informującą użytkownika o rozładowanej baterii.
Korzystając z mierników, warto zwrócić szczególną uwagę na dwa parametry techniczne. Pierwszym z nich jest dokładność. Im urządzenie pomiarowe będzie cechowało się mniejszą tolerancją błędu, tym otrzymamy dokładniejsze wyniki, które niejednokrotnie są kluczowe, np. podczas naprawy danego urządzenia. Kolejnym parametrem jest zakres pomiaru, który powinien być dopasowany do sposobu wykorzystania miernika. Im zakres jest większy, tym urządzenie będzie charakteryzowało się większą uniwersalnością. Warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania, która bezpośrednio przekłada się na żywotność i bezproblemowe działanie urządzenia.
Wielofunkcyjne mierniki rezystancji
Profesjonaliści i wymagający użytkownicy niejednokrotnie wykorzystują bardziej zaawansowane modele. Jednym z nich jest miernik rezystancji izolacji, który jest wykorzystywany m.in. do sprawdzania parametrów urządzeń typu RCD, a także uziemienia oraz rezystancji zarówno prądu stałego, jak i zmiennego. Urządzenia tego typu można również wykorzystywać do pomiaru napięcia w szerokim zakresie oraz do mierzenia bardzo małych wielkości elektrycznych po wcześniejszym wykonaniu kalibracji.
- Mierniki przeznaczone do pomiaru rezystywności gruntu cechują się bardzo wysoką precyzją. Wykonują pomiary zarówno w układzie trzybiegunowym, jak i czterobiegunowym. Tego typu mierniki cechują się stosunkowo szybkim próbkowaniem, które znacząco przyspiesza pracę. Ponadto wybrane modele są wyposażone w automatyczne wyłączniki, które chronią baterię przed przypadkowym rozładowaniem.
Używając miernika w różnych warunkach, warto wybierać modele z podświetlanym ekranem, dzięki czemu można swobodnie wykonywać pomiary nawet po zmroku. Niektórzy producenci do swoich urządzeń dodają etui ułatwiające przechowywanie i bezpieczne transportowanie sprzętu. Jeżeli nie ma go w zestawie, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie miernika.