Praktycznie w każdym warsztacie elektronicznym można znaleźć przynajmniej kilka urządzeń pomiarowych, które służą do badania różnych wielkości elektrycznych. Bez nich szybka diagnoza, a także naprawa byłyby utrudnione. Producenci oferują szereg mierników, które niejednokrotnie oprócz funkcji podstawowych mają również dodatkowe, dzięki czemu cechują się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem. Niezwykle ważnym urządzeniem pomiarowym dla każdego elektronika jest oscyloskop, który umożliwia precyzyjną obserwację i analizę sygnałów zmiennych. Obecnie analogowe oscyloskopy zostały wyparte przez modele cyfrowe, które wyróżniają się prostą i intuicyjną obsługą. Urządzenia do pomiaru sygnałów są często wykorzystywane przez profesjonalistów oraz przez początkujących elektroników.

Zaawansowane oscyloskopy cyfrowe

Choć nowoczesne oscyloskopy cechują się skomplikowaną konstrukcją, ich zasada działania jest bardzo prosta. Urządzenie w stanie gotowości oczekuje na pojawienie się sygnału, którego parametry były wcześniej określone przez użytkownika. Może to być np. dany poziom napięcia lub np. jego spadek lub wzrost. W momencie, w którym odpowiedni sygnał się pojawi, wówczas oscyloskop cyfrowy zaczyna zapisywać jego obraz, który jest jednocześnie wyświetlany na monitorze. W każdym momencie użytkownik może przesłać do komputera zarejestrowany przebieg napięcia w celu np. dalszej analizy. Czym charakteryzują się nowoczesne oscyloskopy?

  • Podczas wyboru konkretnego urządzenia warto zwrócić uwagę m.in. na pasmo. To od niego zależy uniwersalność konkretnego oscyloskopu. Na rynku można znaleźć m.in. modele, które działają w paśmie 10, 20, 50, 60, 80 oraz 100 MHz. Te ostatnie cieszą się największą popularnością. Warto jednak wiedzieć, że są dostępne również modele działające w paśmie 200 MHz, a nawet kilku GHz. Wybór konkretnego oscyloskopu powinien być dopasowany do sposobu wykorzystania i potrzeb użytkownika.

  • Kolejną, niezwykle przydatną funkcją są automatyczne pomiary podstawowych parametrów. W takim przypadku użytkownik otrzymuje nie tylko informacje o spadkach i wzrostach, ale również o średnich wartościach, dzięki czemu nie musi samodzielnie wykonywać obliczeń. Ta funkcja znacząco przyspiesza pracę, a także podnosi komfort korzystania z oscyloskopu.

W większości przypadków wraz z oscyloskopem użytkownik otrzymuje także sondy, przewód odpowiadający za zasilanie, oprogramowanie wykorzystywane do komunikacji z komputerem, a także przewód USB.

Dodatkowe funkcje oscyloskopu

Oscylogram, czyli zapisany przebieg napięcia jest wyświetlany na ekranie. Im wyższej jakości jest wyświetlacz, tym bardziej szczegółowo można analizować różnego rodzaju zmiany. Na rynku oprócz oscyloskopów stacjonarnych można znaleźć także modele przenośne charakteryzujące się kompaktowymi rozmiarami i stosunkowo niską wagą.

  • Urządzenia tego typu są wykorzystywane m.in. do pomiarów przewodów, elektroniki samochodowej, wiatrowej, a także do analizy różnego rodzaju urządzeń energetycznych.

  • Niejednokrotnie przenośne oscyloskopy mają wbudowany także multimetr umożliwiający szczegółowe pomiary wielkości elektrycznych. Oscyloskop przenośny może być wykorzystywany zarówno do badania prądu stałego, jak i zmiennego. Bardzo często producent oprócz niezbędnych akcesoriów oferuje także torbę zapewniającą bezpieczny transport i przechowywanie urządzenia.

  • Choć w większości przypadków na rynku można znaleźć oscyloskopy dwukanałowe, niektórzy producenci oferują również egzemplarze czterokanałowe, wyposażone w 4 sondy.

  • Podczas korzystania z oscyloskopu, niezwykle przydatna okazuje się funkcja Zoom, dzięki której można dostrzec zdecydowanie więcej szczegółów.

Oscyloskopy są jednymi z najważniejszych urządzeń pomiarowych w każdym warsztacie elektronicznym, dlatego warto zainwestować w sprzęt z wyższej półki. Im więcej funkcji dodatkowych i szerszy zakres pracy urządzenia, tym użytkowanie sprzętu będzie bardziej efektywne i komfortowe.