Urządzenia pomiarowe:
Wszystkie narzędzia:
Pomiary są niezwykle ważną częścią elektryki i elektroniki. Różnego rodzaju mierniki są wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i mniej doświadczonych hobbystów oraz domowych majsterkowiczów. Choć obecnie najpopularniejsze są uniwersalne mierniki cyfrowe, to w dalszym ciągu analogowe wskaźniki są obecne na rynku. Ceni się je m.in. ze względu na ich klasyczny wygląd, dlatego niejednokrotnie są montowane w nowoczesnych, aczkolwiek stylizowanych na dawny styl, wzmacniaczach. Zasada działania analogowych woltomierzy jest bardzo prosta. Prąd przepływając przez niewielką cewkę, która jest połączona ze wskazówką, determinuje jej ruch. Stopień wychylenia wskazówki zależy od parametrów prądu. Czym wyróżniają się wskaźniki napięcia i czym się kierować, wybierając konkretny model?
Najważniejsze informacje o wskaźnikach analogowych
Woltomierz wskaźnikowy do niedawna był niezwykle popularny i często wykorzystywany zarówno w amplitunerach, jak i w specjalistycznej aparaturze pomiarowej. Na przestrzeni lat modele analogowe ustąpiły miejsca cyfrowym, jednak na rynku dalej można spotkać m.in. klasyczne wskaźniki napięcia ze wskazówką.
- Podczas wyboru konkretnego modelu szczególną uwagę należy zwrócić na zakres pomiaru. Powinien być dostosowany do sposobu wykorzystania urządzenia i potrzeb użytkownika. Im będzie większy, tym wskaźnik będzie bardziej uniwersalny, choć w większości przypadków mniej dokładny. Dostępne są m.in. modele oferujące pomiar od 0 do 15, 40, a nawet 250 V.
- Kolejną, wspomnianą wcześniej kwestią, jest dokładność. Na rynku można znaleźć modele cechujące się dokładnością m.in. CLASS 1,5 i CLASS 2,5.
- Wskaźniki napięcia wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, np. 51 x 51 x 46 mm, i bardzo niską wagą. Wykorzystuje się je m.in. do pomiaru prądu stałego.
Obecnie wskaźniki napięcia można znaleźć m.in. w starszych typach prostowników samochodowych, a także w zasilaczach laboratoryjnych.
Uniwersalne wskaźniki
Nie każdy wie, że analogowe woltomierze można wyposażać w kondensatory, dzięki czemu możliwy jest pomiar nie tylko napięcia, ale również natężenia prądu.
- Identycznie jak w przypadku woltomierzy, amperomierze również różnią się od siebie zakresem pomiaru. Można znaleźć m.in. modele oferujące pomiary do 1, 5, 10, 15, 20, 30, a nawet do 100 amperów.
- Najbardziej popularne modele pracują z dokładnością CLASS 1,5 i pozwalają na pomiar natężenia prądu stałego.
Ponadto amperomierze analogowe są równie małe i lekkie co woltomierze, dzięki czemu można je wykorzystywać na różne sposoby. Warto jednak pamiętać, aby wybrany model oferował odpowiedni zakres pomiarowy.
Wskaźniki napięcia wykorzystywane w budownictwie
Niejednokrotnie podczas remontów mieszkań i domów zachodzi potrzeba wywiercenia otworu. W takich sytuacjach należy dokładnie sprawdzić, czy otwór nie będzie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie przewodu elektrycznego. W przypadku gdy wiertło zniszczy izolację, może dojść nie tylko do zwarcia, ale również porażenia. W takich sytuacjach najbezpieczniejszym sposobem jest wykorzystanie detektora napięcia.
- Urządzenia tego typu wykrywają z bliskiej odległości przewody elektryczne, przez które płynie prąd. Ponadto są wykorzystywane do lokalizowania elementów metalowych, w tym zbrojeń.
- Ze względu na łatwą i intuicyjną obsługę wskaźniki napięcia wykorzystują zarówno profesjonaliści, jak i mniej doświadczeni użytkownicy.
- Kolejnym często wykorzystywanym urządzeniem jest bezkontaktowy wskaźnik napięcia, umożliwiający badanie napięcia w instalacjach elektrycznych. Urządzenia tego typu pozwalają także na testowanie ciągłości przewodzenia.
Dużą popularnością, zwłaszcza wśród elektryków i instalatorów, cieszą się wskaźniki napięcia, które kształtem i wielkością przypominają długopis. Takie urządzenia pozwalają na błyskawiczne zidentyfikowanie przewodu fazowego w instalacji elektrycznej. Ze względu na kompaktowe rozmiary i niską wagę można ich używać praktycznie w każdym miejscu. Można znaleźć również mierniki napięcia USB, które pozwalają na wykonywanie pomiarów nie tylko gniazd, ale też ładowarek i zasilaczy.