Wiertarki i wkrętarki:
Wszystkie narzędzia:
Żadna wiertarka nie może efektywnie działać bez wiertła, które powinno być dopasowane do materiału, w którym będzie pracować. Choć poszczególne wiertła mogą nie różnić się od siebie wyglądem, to niejednokrotnie cechują się odmiennymi właściwościami. Dobór właściwego wiertła nie tylko znacząco przyspiesza, ale również zwiększa efektywność pracy. W profesjonalnych warsztatach i w przydomowych pracowniach najczęściej można znaleźć duży wybór wierteł różniących się między sobą nie tylko długością i średnicą, ale przede wszystkim zastosowaniem. Co warto wiedzieć o wiertłach?
Praktyczne informacje o wiertłach
W sklepach można bez problemu znaleźć wiertła cechujące się różnym rodzajem wykończeń krawędzi tnących, które w dużej mierze odpowiadają za przeznaczenie sprzętu. Ponadto poszczególne modele różnią się materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Ten z kolei wpływa m.in. na twardość, a co za tym idzie, żywotność wiertła. Niezwykle ważny jest również sam proces obróbki, podczas którego wiertło nabywa m.in. pożądane właściwości.
- Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane wiertła do metalu są wyprodukowane ze stopu narzędziowego, czyli tak zwanej stali szybkotnącej z ang. High Speed Steel, w skrócie HSS. Modele tego typu cechuje konstrukcja monolityczna, czyli powstają z jednego kawałka drutu. Wiertła typu HSS są poddawane wieloetapowej obróbce termicznej, wskutek której stają się nie tylko bardzo twarde, ale również nabywają pewną elastyczność.
- Wiertła widiowe charakteryzują się niezwykłą twardością, dzięki której mogą zostać wykorzystane do pracy m.in. w żelbetonie, kamieniu i innych bardzo twardych materiałach. Są wykonane m.in. z węglika spiekanego.
- Wiertła przeznaczone do pracy w betonie cechują się bardzo dużą wytrzymałością nie tylko na udar, ale przede wszystkim na ścieranie.
- Na rynku można znaleźć także wiertła przeznaczone do pracy w praktycznie każdym rodzaju drewna.
Podczas wiercenia, niezwykle istotny jest również właściwy dobór prędkości obrotowej. W większości przypadków wiertarki mają wbudowaną regulację, dzięki której użytkownik może błyskawicznie zwiększyć lub zmniejszyć szybkość obracania się wiertła. W przypadku mosiądzu, aluminium i brązu, bez obaw można ustawić bardzo wysoką prędkość. Stal powinna być obrabiana z niższą, a drewno i tworzywo sztuczne z jeszcze niższą prędkością wiertła. Wynika to z maksymalnej odporności na temperaturę danego materiału. Tworzywo sztuczne przy zbyt wysokiej temperaturze może się stopić i zdeformować, natomiast w przypadku drewna istnieje ryzyko przepalenia.
Zestawy wierteł do metalu
Trudno przewidzieć każdą średnicę otworu, dlatego wiele osób decyduje się na zestawy wierteł przeznaczonych do metalu. Dostępne są m.in. pakiety zawierające 10 sztuk wierteł o średnicy od 1,5 mm do 6,5 mm. Do zestawów są często dodawane poręczne opakowania, które ułatwiają przechowywanie oraz ograniczają ryzyko zgubienia wierteł. Produkty tego typu charakteryzują się uniwersalnością i wszechstronnym zastosowaniem, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością zarówno wśród profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów.
Wiertła do wykonywania otworów w płytkach drukowanych
W warsztatach elektronicznych niezwykle przydatne będą wiertła przeznaczone do płytek drukowanych. Warto jednak pamiętać, że laminat FR-4 jest głównie wykonany z włókna szklanego i żywicy, które sprawiają, że nawet twarde wiertła stosunkowo szybko się tępią. W przypadku częstej pracy z płytkami drukowanymi, dobrym pomysłem są zestawy składające się z 10 takich samych wierteł. Co więcej, można znaleźć komplety, w skład których wchodzą wiertła cechujące się różną średnicą, np. od 0,6 mm do 2,3 mm. Im bardziej precyzyjna praca, tym warto użyć wiertła o mniejszej średnicy. W praktyce im więcej wierteł tym szersze możliwości wykorzystania wiertarki lub miniwiertarki. Niejednokrotnie podczas prac wiertło może ulec uszkodzeniu, zdeformowaniu lub stępić się do tego stopnia, że konieczna będzie jego szybka wymiana na nowe. W przeciwnym wypadku dalsze kontynuowanie prac okaże się niemożliwe lub bardzo utrudnione.