Różnego rodzaju wkrętaki i klucze są najpopularniejszymi narzędziami ręcznymi, dlatego zarówno wyposażenie profesjonalnego warsztatu, jak i przydomowej pracowni zaczyna się właśnie od nich. Na rynku można znaleźć wiele modeli różniących się od siebie nie tylko rozmiarami, ale również typem i wielkością końcówek oraz komfortem użytkowania. Im więcej różnego rodzaju kluczy i wkrętaków, tym warsztat cechuje się większą wszechstronnością usług. Jakie są najczęściej wykorzystywane narzędzia ręczne? Co warto o nich wiedzieć? Czym wyróżniają się poszczególne modele?
Podstawowe informacje o kluczach i wkrętakach
Najpopularniejsze wkrętaki to egzemplarze płaskie i krzyżakowe. Można je spotkać w każdym warsztacie i w wielu gospodarstwach domowych. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie wkrętaki, przeznaczone do małych śrub i wkrętów, jak i większe modele, wykorzystywane do odkręcania i do dokręcania śrub z większą siłą. Ponadto wybrane modele mają końcówkę pokrytą magnetyczną powłoką, która przyciąga metal. Dzięki niej ryzyko zgubienia śruby lub wkrętu jest znacząco ograniczone. Magnetyczne końcówki ułatwiają również ich wyjmowanie z trudno dostępnych miejsc.
- Wkrętaki są często oferowane w postaci zestawów składających się z kilku, a nawet kilkunastu sztuk, które różnią się od siebie m.in. wielkością końcówek.
- Niejednokrotnie w pracy elektryka, a przede wszystkim elektronika zachodzi potrzeba odkręcenia lub zakręcenia bardzo małych śrubek. W takich sytuacjach najlepiej wykorzystać precyzyjne wkrętaki, które również są dostępne w zestawach. Narzędzia tego typu są nieocenione podczas naprawy wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów i tabletów. Używają ich również zegarmistrzowie, a także pracownicy lombardów i komisów.
- Kolejną kategorią narzędzi są klucze imbusowe, do wykonania których używa się metalowego pręta. Sześciokątne klucze imbusowe są zagięte pod kątem 90 stopni, dzięki czemu użytkownik może m.in. regulować siłę odkręcenia i dokręcania śruby. Ponadto dłuższa część jest wykorzystywana do śrub znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Klucze imbusowe znajdują zastosowanie zarówno w mechanice, elektryce, elektronice, jak i robotyce. Można je spotkać także w formie zestawu składającego się w niewielki scyzoryk.
- Równie popularne są klucze typu TORX przypominające sześciokątną gwiazdę. Tak samo jak w przypadku wkrętaków na rynku dostępne są klucze cechujące się różną wielkością.
- Uniwersalne uchwyty są często oferowane z kilkoma, kilkunastoma, a nawet kilkudziesięcioma bitami. Takie rozwiązanie gwarantuje wszechstronność i duże możliwości.
Aby móc odkręcić każdą, nawet najrzadziej spotykaną śrubę czy wkręt, należy mieć różne rodzaje wkrętaków i kluczy. Niektórzy producenci dodają do swoich produktów walizki, etui lub pudełka, które znacząco ułatwiają przechowywanie i transportowanie, a także ograniczają ryzyko zagubienia.
Pozostałe rodzaje kluczy
Do odkręcania m.in. nakrętek wykorzystuje się klucze płaskie lub oczkowe. Szczególnie te drugie są przydatne w sytuacji, gdy nakrętka stawia opór. Warto także mieć klucz nastawny cechujący się możliwością zmiany rozwarcia szczęk. Narzędzie tego typu wyróżnia się uniwersalnością i wszechstronnym wykorzystaniem. Ponadto niejednokrotnie uchwyt jest pokryty antypoślizgową powłoką zabezpieczającą przed przypadkowym wyślizgnięciem się z ręki. Dużą popularnością cieszy się także tester napięć w postaci wkrętaka. Na rynku można znaleźć zarówno klasyczne modele, które informują wyłącznie o braku lub obecności prądu, jak i testery wyposażone w wyświetlacz, który wskazuje wartość badanego napięcia. Domowi majsterkowicze niezwykle często używają kluczy nasadowych. Zestawy tego typu składają się z jednej lub kilku grzechotek oraz z różnej liczby nasadek i przedłużek. Im więcej nasadek, tym zestaw wyróżnia się większą uniwersalnością i szerszym zastosowaniem.